Balık Kokusunu Hızlı Giderme Yolları

balık kokusu

Bugün de sizlere yemeyi çok sevdiğimiz fakat pişirmesini hiç sevmediğimiz balık kokusuna muhtelif çözümler sunacağım. Evlerde balık pişirmek çok zorlu bir süreçtir. Çünkü ardında kalan kokuları gidermek çok zordur. Bu yüzden size vereceğim ipuçları ile bu kokuların oluşumunu indirgeyeceğiz.

Kokuyu engellemek için yapılması gerekenler:

  • Tavada kızartacaksak eğer, kızgın yağın içerisine 5-6 dilim limon koyarsak balıktan dolayı ortaya çıkan kötü kokuyu engellemiş oluruz. Birkaç dal maydanoz koyarak da bu kokuyu azaltmak da mümkündür. Hatta balık yaparken bir köşede kokulu mum da yakabilirsiniz. Fakat bana göre en kesin çözümü limon koymak ve mum yakmak olacaktır. Ocağın en küçük gözüne de porselen bir kap içerisinde toz şeker eritmeniz de kokuyu engelleyecektir.
  • Kokudan kurtulmanın başka bir yolu da ocak üzerinde limon, portakal kabuğu yakarak kötü kokuyu bastırabilirsiniz. Balık pişirme işlemi sonrasında da bu işlemi yapabilirsiniz. Hatta bazı yoğun kokan tütsüler de işinizi rahatlıkla görebilir. Teflon bir tava da kuru çay kavurarak kokuyu azaltabilirsiniz ama bu işlem sırasında biraz duman çıkabilir.
  • Balık kızartırken de başka bir tencere de sirkeli ve limonlu su kaynatırsanız kokuyu giderebilirsiniz. Balığı kızarttıktan sonra bir tencere içerisinde su koyup içine de biraz sirke ya da limon suyu ve hoş koku vermesi için içerisine tarçın, defne yaprağı ve karanfil ekleyerek kaynatırsanız, mutfağınızı hoş bir koku saracaktır. -Elinizden balık kokusunun geçmesini isterseniz de sirke veya limon suyu dökerek elinizi ovarsanız elinizde balık kokusu kalmayacaktır.