Çilekli Turta

turta

Yaz aylarının sevilen meyveleri arasında yer alan, mis gibi kokusu ile reçele, pudinge, meyve sularına tat veren çilek, turta yapımında da ana malzeme olabilme özelliğine sahiptir. Peki çilekli turta tükettiğimizde, çileğin hangi faydalarından yararlanırız?

Her şeyin öncesinde, 100 gramında 37 kalori bulunduran çilek, kanı temizleme ve bağırsak kurtlarını dökebilme özelliğine sahiptir. Ağız kokusunu giderip, diş etlerini güçlendiren çilek, vücutta bulunan zararlı maddelerden, vücudun arınmasını da olanaklı hale getirmektedir.

Stresi azaltma ve sakinleştirici etki gösterme özelliklerine sahip olan çileğin; diş beyazlatma özelliği de bulunmaktadır ve bu nedenle, Hollywood yıldızları dahil dişlerine çilek masajı yapmaktadır. Yüksek tansiyonu ve ateşi düşürme etkisine sahip olan çilek, karaciğer ve romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Cildi nemlendirerek güzelleştirmesinin yanında, idrar söktürücüdür. Böbreklerdeki kum ve taşın temizlenmesine katkıda bulunur.

Damar sertliğinin giderilmesine olan katkısı da büyüktür. Peki çilekli turtanın hazırlanması kolay iken, kendisi faydalı iken, tadını beğenmemek gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Deneyip, birlikte görelim.