Dondurulmuş Gıdaları Nasıl Çözmeliyiz ?

dondurulmuş gıdaları çözme

Gıdaları dondururken, bize aynı şekilde tazelik kazandırdığından emin olarak dondurur, saklarız. Evet, gıdalar doğru bir şekilde saklayarak, dondurmak oldukça faydalıdır. Uzun bir süre tazeliğini korur ve en acil durumlarda bize destek olur. Örneğin ,bir misafir ağırlama esnasında daha hızlı ve pratik bir şekilde bize yön gösterir. Elimiz ayağımıza dolanmaz ve işimiz daha hızlı ve koyla olur. Bu yüzden bu çok amaçlı olan gıda dondurma işlemini, ülkemizin her kesiminde, her on evden birinde görmeniz oldukça normaldir. Çünkü bu sağlıklı beslenmek için önemli bir bulgudur.

Herkes mevsiminde olan sebze ve meyveleri yemek ister. Fakat her mevsimde bu durum değiştiği için, yazlık ve kışlık gıdalar tazeliğini mevsiminde olmadığı için kaybedebilir. Dondurulan et ve ya diğer gıdalar, hemen çözülmez. Bunun için biraz daha erkenci olmalı, yemek yapmadan iki, üç saat önceden, derin dondurucudan çıkartıp, buzunun çözülmesini beklemelisiniz. Eğer acele edip sıcak suya bastırırsanız, tadı değişebilir, vitamini ölebilir. Bu yüzden önceden gıdayı çıkartıp bekletmeli, planlı bir şekilde yemeğinizi yapma girişiminde bulunmalısınız.

Dondurulmuş Gıdaları Çözmek İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Dondurulmuş gıda, önceden çıkartılmalı ve buzunun çözülmesi için sabırla beklemenizi gerekir. Bu sayede buz çözülecek, gıda ilk gün ki kadar taze olur ve yemek yapmak için kullanılacak pozisyona gelir.
  • Gıdayı önce tezgaha değil, buzdolabının rafında derin bir kaba bırakarak eritmelisiniz. Kap koymadan direk poşet ile koyarsanız ,rafa eriyen su, dolabın her tarafını kirletecektir. Bu yüzden derin kapta bekletin. Daha sonra yavaşça erimeye başlayan gıdayı dolabınızdan çıkartın ve tezgahta, yine aynı şekilde derin bir kabın içinde bekletin. Eğer işiniz çok acil ise, biraz soğuk su yardımı ile buzun çözülmesine yardımcı olabilirsiniz. Sıcak su ile asla bunu yapmayın.
  • Gıda, çok soğuk bir ortamda kaldığından buzlanmaya dönüşür. Onu eritebilmek için ani sıcaklık gıdaya zarar verebilir.Bu yüzden dondurulmuş gıdayı çözmek için bunu usulünce, dediklerim gibi uygulamanızda yarar vardır.
  • Çok soğuk gıda, birden bire sıcağı görürse bakteri oluşmasına da zemin hazırlayabilir. Sağlıklı gıda, sağlıklı beyinde başlar. Bu yüzden dikkat en önemli koruyucudur.