Kıyafete Dökülen Çay Lekelerini Çıkarma

çay lekesi çıkarma

Yaşamımızın her kesiminde önem taşıyan ve oldukça fazla tüketilen çay, bazı olası sakarlıklar yüzünden üzerinize dökülerek, kıyafetinizde leke bırakabilir. Bu sadece kıyafette değil, yeni aldığımız bir halı da ve ya koltukta da olabilir. Her durumda can sıkıcı olan bu durum için etkili bir çözüm söz konusu olabilir mi?

Zaman zaman böyle aksiliklerin etrafımızda dolaşması söz konusu olabilir. Bu durumlarda en sevdiğimiz tişört ya da kıyafet zarar görebilir. Bunu eski haline getirebilmek uğruna saatlerce ovarız. Aldığımız sonuç karşısında üzülürüz. Sonuç yine negatif, leke halen aynı yerde durmaktadır.

Çay lekelerini çıkartmanın kolay yollarını merak ediyorsanız, size aktaracağımız bilgileri bir yere not etmenizde fayda vardır.

Çay Lekelerini Çıkartmanın Etkili Yolları Nelerdir?

Eğer çay üzerinize sıcağı sıcağına dökülmüş ise, hemen müdahale etmelisiniz. Oluşan lekeyi çıkartma olasılığınız yüksek olabilir.

Dökülen çayı, hemen deterjanlı bir bez yardımı ile silin. Bu işlemi sıcak su ile yapmanızda fayda vardır. Bu sayede leke yeri sıcağın üzerinde daha hızlı çözülecektir.

Çay lekesi, kurumadan müdahale edilirse,lekenin gitme ihtimali yüksektir. Eğer kurumaya terk edilirse, kalıcı lekelere sebebiyet verebilir. O ürünü tekrardan kullanma şansını da öldürür. Eğer eşyalarınıza değer veriyorsanız biraz daha dikkatli olmalı ve elinizi çabuk tutmalısınız.

Çay lekesi için kullandığınız deterjanların içeriğinde çamaşır suyu katkısı olabilir. Bu yüzden deterjanın içindekiler kısmını okuyarak işleme koyulun. Aksi takdirde kıyafetiniz solabilir. Bu durumda kullanılır bir hali kalmaz.

Limon suyu ile müdahale etkili olabilir. Limon iyi bir leke sökücüdür. Aynı zamanda doğal olduğundan zararsızdır.

Temizleme esnasında küçük havlu kullanmanızda fayda vardır. Çünkü havlu çok iyi su emicidir. Lekeyi bir yandan çıkartırken, diğer yandan suyunu hızlıca alır ve işinizi biraz daha kolaylaştırır.

Çayınızı fazla koyu ve fazla şekerli içmeyin olası kazalarda leke, koyu çay ve aşırı şekerli olmasında dolayı kalıcılığını sürdürebilir.

Çay lekesi için hızlı bir şekilde işlem önemlidir. Olay anında hemen müdahale birçok eşyanızı kurtarabilir.Çay içerken dikkat etmelisiniz. Aksi halde eşyalarınız ve siz zarar görebilirsiniz.