Kurt Üzümü (Goji Berry) Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

kurtüzümü

Kurt üzümü nam-ı diğer goji berry , Himalaya bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Uzakdoğu’da ” mutluluk meyvesi” adıyla da anılır. Çin’de de geniş bir yetişme alanı bulur. Patlıcangiller ailesine mensup bir bitkidir. Yaklaşık 2.5-3 metre boyunda olan bu bitkiler 2 yaşından itibaren meyve vermeye başlarlar. Anavatanı Tibet bölgesi olan bu bitkinin meyveleri olan kurt üzümü kırmızı renkli olup yumuşak ve sulu bir yapıdadır. Kurutularak da tüketilir. Özellikle aktarlarda kuru meyve olarak satılır. Goji berry hemen hemen her toprakta yetişebilme özelliğine sahiptirler. Çok güneşli ortamdan ziyade yarı gölge ortamı severler.

Kurt üzümünün faydaları çok çeşitlidir. Önceliklee içerdiği antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Kurt üzümü , kanser önlemede etkili olduğu bilinen ” germanium” adlı maddeyi içerir. Ki bu madde şu zamana kadar sayılı bitkide rastlanan bir bitkidir. Goji berry bu yönüyle de özel bir bitkidir.

Vücuda enerji veren bir besindir. Bilhassa baş ağrısını gidermede ve sersemlik hissinden arınmada yardımcıdır. Dinç ve sağlıklı hissedilmesini sağlar. Hafızanın güçlenmesine de etkisi vardır. Alzheimer hastalığına karşı korur. Yapılan araştırmalara göre yağ yakımını hızlandırarak kilo vermede de son derece etkili bir bitki olduğu ortaya çıkmıştır.

Özellikle bu yönüyle son dönemlerin trend aktariye ürünlerinden biridir. Daha düzenli uyku uyulmasına etki eder. Göz sağlığı açısından da faydası olduğu iddia edilmektedir. Göz hastalıklarından özellikle katarakt hastalığının engellemede önemlidir. Çok kuvvetli bir antioksidandır. Bu sebeplek yaklaşık 2000 yıldır sağlık alanında kullanılmaya devam edilmektedir. Kurt üzümü fazla miktarda aminoasit içerir. Aminoasit, proteinlerin yapı taşıdır. Dolayısıyla kurt üzümü, protein bakımından da zengindir. Bunun yanında fazla miktarda B,C, E vitaminleri içerir ki bu vitaminlerin de vücut için faydası saymakla bitmez. Ayrıca çinko, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller içerir. Bu yönüyle de kurt üzümü tüketilmesi çok yararlı bir meyvedir. Mutluluk hissi verir. Böylelikle depresyonu azaltır.

Uzakdoğu’da ” mutluluk meyvesi” diye anıldığını belirtmiştik. Kurt üzümü kan basıncını düşürür. Şeker hastaları için de çok faydalıdır. Şeker ve insülin seviyesinin düzenlenmesinde etkilidir. Sayılan bunca faydasıyla da son zamanların en rağbet gören ürünlerinden biri olma özelliğini korumaktadır.

Goji berry bitkisinin bunca faydası olmasının yanında doz aşımında yan etkileri de vardır. Goji berry fazlaca tüketildiğinde gaz problemi yaratır ki bu da insanı çok rahatsız eder. Polen alerjisi oln kişilerin de bir doktora başvurmadan kurt üzümü tüketmesi önerilmemektedir.

Zor nefes alma, baş dönmesi, bulantı gibi etkiler meydana getirir. Fazla miktarda kurt üzümü tüketimi kafa karışıklığına, sersemliğe yol açabilir.Ağız kuruluğu da meydana getirebilir. Goji berry içeriğinde yüksek oranda selenyum maddesi içerir. Fazla kurt üzümü tüketiminde içeriğindeki bu selenyum, doğuştan gelen rahatsızlıklara yol açabileceği gibi kadınlarda doğurganlığı da azaltan bir yan etkiye sebep olabilir.

Emziren annelerin de goji berry tüketmeden önce doktora başvurması gerekir. Kurt üzümünün yüksek tansiyona iyi geldiği bilinmekle birlikte bazı yüksek tansiyon ilaçlarıyla kullanıldığında etkileşime geçip düşük tansiyona neden olabilir. Tüm bu nedenlerle de önerilen miktardan fazla tüketilmemesi en doğru olanıdır.

Goji berry önerilen miktarlarda tüketilmelidir. Aktarlardan alınan kurutulmuş goji berry, günde bir avuç tüketilmelidir. Yetişkinlerin çoğunda bu oran 20-30 gram civarındadır. Fakat bundan biraz daha fazla tüketimin de bir zararı yoktur. Ancak bu fazlalık üst düzeyde olursa tabiki yukarıda da sayıldığı üzere bazı yan etkiler görülebilir. Goji berry meyvesinin faydalarını hissedebilmek için düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Bu sebeple de goji berry günlük yaklaşık olarak 50 gram miktarında tüketilmelidir.

Goji berry meyvesininin çayı da hazırlanmaktadır. Bunun için 2 yemek kaşığı kadar goji berry meyvesi kaynayan suyun içine dökülerek 5-10 dakika daha kaynatılır. Goji berry meyveleri eklendikten sonra ocağın altı kısılmalıdır. Böylelikle 5-10 dakika kadar kaynamış suda demlenen goji berry meyveleri süzülerek çayı içilir. İstenirse içinde şişen kurt üzümleriyle birlikte de tüketilebilir.