Süt Ürünleri Nasıl Muhafaza Edilmelidir ?

süt ürünleri

Size bugün hayvansal ürünlerden olan Süt ve Süt ürünlerinin nasıl muhafaza edilmeleri gerektiğinden bahsedeceğim. Mutlaka evimize haftalık olarak alış-veriş yapıyoruz. Bu yüzden süt ürünlerini marketten çıkarken alırsak bozulma oranı azalacaktır. Çünkü dolaptan çıkan her ürün dışarı da kaldığı müddetçe bakteri oluşturacaktır. Satın aldıktan sonra da mutlaka ilk önce dolaba bu ürünler yerleştirilmelidir. Ürünler mutlaka +4 ile +6 derece arasında muhafaza edilmelidir. Bu nedenle ürünler dolabın kapağında ve rafların kapağa yakın kısmında muhafaza edilmemelidir. Ayrıca tüketilirken porsiyonlara ayırırsanız, tekrar buzdolabına koymak ile uğraşmazsınız ve de bozulmasına engel olursunuz.

Beyaz peynir nasıl saklanmalı:

  • Genellikle buzdolabında tuzlu su içinde ve hava almayacak bir kap içinde saklanmalıdır. Zaten satın alırken salamura şeklinde satılır ve içinde bulunan su ile saklanması gerekmektedir.

Kaşar peyniri nasıl saklanmalı ?

  • Kaşar peyniri hava ile temas etmemelidir. Bu sebepten dolayı streçle sarılmalı veya hava geçirmeyen kaplarda saklanmalıdır. Eğer kaşarın bir kısmı sertleşmiş ise tereyağı ile ovup eski hale getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer peynir türleri nasıl saklanmalı ?

  • Genellikle saklamanın altın kuralı hava ile temasını önlemektir. Bu yüzden aldığınız ürün poşet içinde ise mutlaka ağzını sıkıca bağlayıp saklamanız gerekir. Veya havası alınabilen kaplarda saklanmalıdır.

Yoğurt nasıl saklanmalı:

  • Yoğurtta içinde yüksek miktarda su barındırır. Uzun süre bekletilmemelidir ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Mutlaka yoğurdu yerken üzerinden yemeyi tercih ederseniz bozulma ve kuruma oranı azalacaktır.