Yumurta Haşlamanın Püf Noktaları

yumurta haşlama

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezlerinden biri olan yumurtayı haşlamanın püf noktalarını anlatmaya çalışacağım. Kimi az pişmiş kimisi rafadan pişmiş sever. Size birkaç adımda bunları anlatacağım.

Yumurta içerdiği yüksek proteinden dolayı sporcular tarafından bolca tüketilmektedir. Ve kalorisi düşük olduğu için zayıflamak isteyenlerin diyetinde mutlaka bulunmalıdır.

Yumurta haşlamak sizin için zor olabilir fakat işte bizde burada sizin için devreye giriyoruz.

Yumurtayı haşlatırken mutlaka içine tuz koymayı ihmal etmeyin. Bu kabuğunun daha kolay soyulmasını sağlayacaktır. Ve kaynadıktan sonra soğuk suyun altında tutmanızda işinizi kolaylaştıracaktır.

Gelelim yumurtalarımızın pişirme sürelerine ve pişirme yöntemlerine. 3 çeşit yumurta pişirme yöntemi vardır.

Bunlar; rafan, kayısı ve katıdır.

Rafadan yumurta: Rafadan yumurta severler için kaynadıktan sonra 2-3 dakika daha kaynatmanız yeterli olacaktır. Peki bu süreyi ayarlayamıyor iseniz içinizden 60-90 arası saymanız yeterli olacaktır. Ayrıca içine tuz ile beraber farklı baharatlar koyarak da tatlandırabilirsiniz.

Kayısı yumurta yapımı: Kayısı kıvamında pişmiş yumurta sevenler oldukça fazladır. Peki bu kıvamı tutturan sayısı da fazla mıdır? İşte burada hemen biz devreye girelim. Ve bu sayıyı arttırmaya yardımcı olalım. Kayısı yumurta için kaynamaya başladıktan sonra 4-5 dakika daha kaynatın ve ocağın altını söndürün. Dakika tutamazsanız da sayma yöntemin de kullanabilirsiniz.

-Katı yumurta yapımı: Katı yumurta yapmak içinde kaynamaya başladıktan sonra 12 dakika daha kaynatın ve yumurtanız hazır. Yumurta haşlama süreleri çok önemlidir. 12 dakikadan sonra yumurtamızın besin değerleri düşer. Ayrıca yumurtalarımızın oda sıcaklığından olması çatlama riskini de azaltacaktır.