Ananas Nasıl Muhafaza Edilir ? Saklanır ?

ananas saklama

Ananas, egzotik meyvelerin başından gelmektedir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu meyve son zamanlarda adeta popüler olmaya başladı. Hemen her markette ve manavda sıklıkla rastladığımız ananas, oldukça faydalı bir meyvedir. Ananas nasıl muhafaza edilir, faydaları nelerdir, bilmek isteyen kişilere kısaca anlatalım.

Ananas, özellikle C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Ananasın en önemli özelliği dış görünümde etkili olmasıdır. Saç sağlığını güçlendirerek, saçlarımızın daha kaliteli olmasına neden olur. Bunun yanı sıra cilt için oldukça yararlıdır.

Ananas ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun daha dirençli olmasında büyük rol oynamaktadır. Ananas’ın bir özelliği de sindirim sistemini çalıştırmasıdır. Bu yüzden kilolu insanlar, diyet yaparken ananasa sık sık yer vermektedir.

Ananas, muhteşem bir yağ yakıcı besin olarak da bilinmektedir. Göz sağlığına da oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra kanser hastalığında kötü hücreleri azaltarak tedaviyi güçlendirir.

Gelelim Ananas Nasıl Saklanır Mevzusuna !

Son dönemlerde ananas marketlerde soyulmuş olarak satılmaktadır. Ananası satın aldıktan sonra taze olarak 3 gün boyunca buzdolabında rahatlıkla saklayabilirsiniz. Ancak 3 günden fazla dolapta tutmak ananası bayatlatabilir.

Eğer ananası saklayıp pasta ve kompostolarda kullanmak istiyorsanız derin dondurucularda saklayabilirsiniz. Ancak kullanacağınız saklama kaplarının veya buzdolabı poşetlerinin vakumlu olması saklama kalitesini arttıracaktır. Vakumlu olarak ananası 1 sene tazeliğinden ödün vermeden güvenle saklayabilirsiniz.

Ananası uzun süre saklamak istiyorsanız küçük parçalara kestikten sonra, vakumlu kaplara koyarak veya buzdolabı poşetine koyduktan sonra havasını alarak buzdolabınızın taze meyve bölümünde bekletebilirsiniz. Bu yöntem ile 1 ay boyunca tazeliğini koruduğunuz görebilirsiniz. Eğer bu süreyi 1 yıla kadar çıkarmak istiyorsanız aynı şekilde derin dondurucuya atabilir ve istediğiniz zaman çıkarıp, salındıktan sonra tüketebilirsiniz.

Kararmasını önlemek için dilimledikten sonra üzerine limon sıkmak işinizi görecektir. Eğer tadının değiştiğini düşünüyorsanız seçim sizin, bu aşamayı geçebilirsiniz.

Ananasa olan ilgi son zamanlarda artış gösterdiğinden dolayı konserve olarak satılmaya başlamıştır. Konserve kutuları tek tüketim için size biraz büyük gelebilir. Konservenin kapağını açtıktan sonra istediğiniz kadar yiyin ve üzerini streç filmle kapadıktan sonra buzdolabına geri koyun. Bu en az 1 hafta daha tazeliğini koruması için ideal bir saklama yöntemidir.

Sağlıklı yaşam için ananas tüketimi oldukça yararlı olacaktır. Hiç olmazsa senede bir kere ananas tüketmek gerekir.