Yenilendik! Binlerce yemek tariflerimiz artık yepyeni tasarımın içinde.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler

bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler

Günlük hayatın içinde varlığı ihmal etmeyen gıda sektörüne dahi elini değdirmiş olan kötü niyetli kişilerin piyasaya sürmüş olduğu gıdaların zararlarına maruz kalmamak adına bağışıklık sistemimizi korumaya önem vermeliyiz. Dünya ile bulunduğumuz etkileşim sırasında ya da bulaşıcı hastalıklar ile bakterilerden korunmak bağışıklık sistemimizin ne denli güçlü olduğu ile alakalıdır. Sadece çevremizden gelen hastalıklar değil örneğin kanser gibi ilerleyici hastalıkların gelişiminin engellenmesi kanserli hücrelerin yok edilmesi yine bağışıklık sisteminin görevleri arasında sayılmaktadır.

Yetersiz beslenme nedeni ile zayıflayan bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyona karşı açık hale getirmektedir ve yaralar bu neden ile daha geç iyileşmektedir. Yapılan araştırmalar ortaya çıkarmış olduğu bir sonuç vardır ki yaş almaya başladıkça bağışıklık sistemi de aynı ölçüde zayıflamaktadır. Bunun önüne geçebilmenin için ise elbette ki bir yolu vardır. Yaş almaya başladığınız zamanlarda ise zayıflayan bağışıklığınızı toparlamanın yolu bağışıklığı güçlendirecek besinleri tüketmekten geçmektedir.

Beslenme ve Bağışıklık Arasındaki İlişki

Dengeli ve sağlıklı beslenme bağışıklık sistemini destekleyen en önemli faktörlerdendir. Vücudun yeterli oranda mineral ve vitamin alması ile birlikte bağışıklık kalkanını her an çalışır vaziyette bırakabilmeniz mümkün olmaktadır. Tam tersi durumda ise yani yetersiz ve düzensiz aynı zamanda sağlıksız beslenerek bağışıklıklarını olumsuz etkileyecek bu durumda ise hastalıklarının iyileşme sürelerini uzatmaktadırlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler dendiğinde belirli bir besin grubu ya da vitaminler akla gelmemelidir. Çünkü bağışıklık sisteminin güçlü olması birçok etmene bağlı olmaktadır. BU etmenlerden bazıları ise mineral ile vitaminler karbonhidratlar olabilmektedir.

Vitamin ve mineraller ile zengin bir beslenme planı hazırlayabilirsiniz. Şayet yeteri miktarda protein tüketmezseniz vücudunuz enfeksiyonlara karşı dirençsiz kalacaktır. Bazı yiyeceklere yönelmeden dengeli bir program hazırlamanız en doğrusu olacaktır. Hazır gıdalar ile kalorisi yüksek ve besin değeri düşük atıştırmalıklar fazla tuzlu ya da şekerli gıdalar tüketmek yerine meyveler, hastada 2-3 gün tüketeceğiniz besinler sizler için daha faydalı olacaktır. Tabi bir takım meyve ve sebzelerin bağışıklık sistemi için yeri başkadır. Şimdi ise sizler için bu besinlerden ve önemlerinden bahsedelim.

  • Selenyum: Yapılan birtakım araştırmalar göstermiştir ki selenyum eksikliği görülen kişilerde mesane, meme, akciğer kanserine yakalanma riski daha fazla olmaktadır. Bunun eksikliğini gidermek için ise tüketebileceğiniz besinler; hindi eti, balıklar, kırmızı et ve ay çekirdeği olabilecektir. Diğer yandan da metabolizmanın destekçisi olarak görebileceğimiz selenyum bakımından zengin gıdaların tüketimine önem veriniz.

  • A vitamini: Bu vitaminin eksikliği halinde de bağışıklık sistemi zayıflayacak ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskiniz bu eksiklik nedeni ile kat be kat artacaktır. A vitamini bünyesinde bol barındıran besinler ise; inek sütü, yoğurt, balıklar, lahana, havuç olmaktadır.
  • B6 vitamini: B6 vitamini eksikliği ile bağışıklık sistemi virüslere, bakterilere verdiği tepki azalmaktadır. Fakat aynı zamanda yapılan araştırmalarda gösteriyor ki B6 vitamini aynı zamanda mevcut tümörlerin büyümesine yol açmaktadır. Bu neden ile bu vitamini de fazla tüketmemekte fayda vardır. Hatta bu vitamin doktor tavsiyesi ile alınması sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

  • B2 vitaminin: Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar B2 vitaminin bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırdığını göstermektedir.

 

  • C vitamini: Artık küçük bir çocuk dahi c vitaminin yer aldığı besinlerden bir çoğunu bilmekte ve genellikle grip salgınlarında tüketilmeye alışılan bir vitamin çeşididir. Fakat c vitamini tek başına bağışıklığı güçlendirmemekte diğer vitaminler ile takviye edildiğinde etkisini göstermektedir.

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Diğer Besleyici Gıdalar

Yazımızın devamında bağışıklığınız güçlendiren diğer besinlerden bahsedelim. İstediğinize göre kullanımını artırıp azaltabileceğiniz bu gıdaların beslenme listesini bir danışmandan almanızı ayrıca tavsiye ederiz. Şimdi ise gelelim diğer gıdalara. Sarımsak, soğan, domates, kırmızı biber, pazı, limon, greyfurt, yoğurt, mantar, zenfecil ve bal gibi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler arasında yer almaktadır.

Dikkat edilmesi gereken asıl nokta ise vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirilebilmesi için besin öğelerinde ki vitamin ile minerallerin dengeli olarak vücuda alınması gerekmektedir. Sağlıklı bir ömür sürdürebilmek için bedenlerinize özen içinde bakmalı ve size sunulan bu mucizenin tadını bir ömür sürdürebilmek için bağışıklık sisteminizi korumanız gerekmektedir. Sevdikleriniz ile geçirebileceğiniz sağlıklı bir ömür dileriz.