Bozulmayan Yiyecekler Nelerdir ?

bozulmayan yemek

Yaşamımızı sürdürebilmek için beslenmemiz gerekmektedir. Besinler de bozulmadan, zarar görmeden, özenle korunmalı ve gereken zamanda tüketilmelidir. Besinlerin dış görünüşünde, tadında, kokusunda beliren değişiklikler bozulduğunu göstermektedir.

Bozuk besinler asla tüketilmemelidir. Dış görünümde bozulmaya sebep olan faktörler arasında ışık, nemi sıcaklık, oksijen sayılabilir. Besinlerin hangi koşullarda saklanması gerektiği bilinmelidir. Dışarıdan besinlere bulaşan bakteriler, mayalar, küfler, nem, sıcaklık, oksijen, pH gibi uygun koşul bulduğunda çoğalmaya meyillidir.

Kullanılan bazı yemler sebebiyle de yumurta, et, süt gibi bazı besinlerin kokusunda, tadında ufak değişiklikler de görülmesi mümkündür. Yerden veya dalından toplanan sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi sırasında kullanılan tarım ilaçları artıkları insan sağlığına zararlıdır. Çok iyi temizlenip yıkandıktan sonra tüketilmeleri gerekmektedir.

Kullanılan kap kacaktaki deterjan artıkları da besinlere geçebilmekte, dolayısıyla insan vücuduna aktarılmaktadır. Deterjanlar gibi diğer temizlik ürünlerinin yakınında tutulan, tozlu ortalarda açıkta bırakılan besinlerde de bozulmalar görülecektir.

Hep bozulmadan bahsettik ama bozulmayan gıdalar da var mıdır?

Hangi gıdaların bozulmadığını biliyor musunuz veya bu besinleri yanlış mı saklıyorsunuz? İlginizi çekiyorsa devamını getirelim.

Bozulmayan hangi gıdaları biliyorsunuz diye sorulduğunda çoğu kişiden sadece “bal” cevabı alınacaktır.

  • Bal: Bal da sıcaklık değişimlerinden, depolandığı ortamın fiziksel ve kimyasal koşullarından az da olsa etkilenebilmektedir. Bu etkilenme, balın bir miktar koyulaşması, lezzetinde, aromasında hafif değişiklikler olması şeklinde kendini belli eder. İçine az da olsa su veya suyla ıslanmış kaşık girdiğinde bakteriler çoğalmaya başlayabilir.

Bal dışında da iyi korunduğunda bozulmayan başka gıdalar vardır.

  • Sirke: Balzamik sirkelerin dışındaki bilinen normal sirkeler yapılarında yüksek oranda asit olduğundan dolayı bozulmazlar.
  • Toz şeker: Kuru olduğu için bakteri üremesine uygun ortam taşımaz.
  • Tuz: Tuz da kuru bir gıda olduğundan bozulmayacak hatta diğer bazı besinlerin korunması amacıyla kullanılacaktır.

Pirinç, makarna, kuru baklagiller hatta un da saklama koşulları uygunsa, nemden uzak tutulursa bozulmayan gıdalardandır.