Çocukların Yaşlara Göre Beslenme Şekilleri

Çocukların Yaşlara Göre Beslenme Şekilleri

Öncelikle bir bebek ilk 6 ay anne sütü ile beslenmelidir. Hem sağlıklı hem de daha ekonomiktir. Bir kere anne sütü için maliyet gerekmez. Allah vergisi olan bir mucizevi bir doğal besin. Kaliteli olduğu kadar besleyici ilk gıda anne sütüdür. 6 aydan sonra ise ek besinlere geçilir çünkü anne sütü yeterli gelmez bu dönemlerde. Bu dönemde yenilmesi gereken gıdalar çorba ve asit içermeyen meyvelerdir. Sebze çorbaları ve sebzeleri de püre haline getirip yedirebilirsiniz. Şekerli şeyler için 2 yaşından önce kullanılmaması önerilir. Bal alerji riski olanlar için 2 yaşından sonra doktorla görüşülüp yedirilmelidir.

5-6 yaş Arasındaki Çocukların Beslenmesi

6 yaş çocuklar

5 yaşındaki beslenme evdeki yemek alışkanlığı çocuk için çok önemlidir. Zira okul öncesi beslenme alışkanlık getirmektedir. Çocuk nasıl alışırsa o öyle gider. Anaokulunda daha sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanır. Bu grupta en çok et ürünleri tercih edilir. Çocuklarınıza küçükken balık yedirme alışkanlığı olduğunda sizin içinde çocuk içinde iyi olur. Zira balık çocukların hafızasını güçlendirirken siz de balığa alıştırma aşamasında rahatlık yaşarsınız. Süt ve süt ürünleri vermek de çocuğun gelişimi için idealdir.

6 yaşından itibaren çocuklar okul zamanlarına geldikleri için daha dengeli ve sağlıklı beslenmeleri gerekir. Beslenme çantalarına yumurta bir dilim ekmek domates haşlanmış patates gibi besinler konulabilir. En önemli içecek de süt içmeleri. Süt içmeye alışan kişiler daha sağlam kemikli ve de daha zinde olur. Boylarının sağlıklı uzamaları için süt ve süt ürünleri gereklidir. Çocukların kansız olmalarını istemiyorsak pekmez üzüm vs gibi kan yapan besinleri yedirmemiz ve alıştırmamız gerekir.

Okul yaşındaki çocukların daha iyi öğrenebilmeleri için mutlaka kahvaltı yapmaları ve kahvaltıda da sağlıklı besinler yemeleri gerekmektedir. Örneğin peynir, bal pekmez, yumurta ve taze sıkılmış meyve suları tam bir besin deposudur. Çocukların daha iyi öğrenmelerini ve akşama kadar daha dinç kalmalarını sağlayan en önemli besin kahvaltıdır. Abur cubur besinlerden uzak tutulması gerekir. Çok çikolata yedirilmemelidir.

6-12 Yaş Çocukları Beslenme ve Çocukların Beslenme dışı Yapması Gerekenler

6-12 yaş grubu besinlerin yanında bol su içmeli ve sütü de her akşam yatmadan ve sabah kahvaltısında içmelidir. Yemekleri hızlı yemek yerine çiğneyerek ve sindirerek yemesi önerilir. Ara öğünlerde abur cubur yenilmesi önlenmeli ve sebze ya da meyveler yedirilmelidir. Hiçbir şey yoksa bile yoğurt yedirilmeli ve böylece abur cubur besinlerden uzak tutulmalıdır. Yoğurt besleyici ve tok tutucu bir özelliğe sahiptir. Acıkan çocuklar için özellikle yoğurt yedirilmesi hem obezitenin önüne geçilmesini sağlar hem de daha sağlıklı besin olarak kabul edilmektedir.

Çocukların beslenmesi dışında sağlıklı uyku düzeni ve Spor yapması da önemlidir. Egzersiz yapan dışarıda oynayan çocuklar daha sosyal ve daha sağlıklı bir birey olarak büyür. Güneş ışığından fazlaca faydalanılmalıdır. Gün içerisinde en az 4 meyve tüketilmelidir. Çocuğun hijyenik kurallara uymasına dikkat edilmelidir. Yemeklerden önce ve sonra el ağız yıkama alışkanlığı kazandırılması gerekmektedir.