Demir İçeren 7 Mucizevi Meyveler ve Sebzeler

demir nedir

Bu yazımızda sizlere; demir içeren sebzeler ve meyveler hakkında bilgilendirme yapacağız. Eksikliğini yaşayanlar mutlaka olduğu için, en yüksek oradan içerenleri sizler için listeledik ve beslenmenizi kontrol altına almanıza yardımcı olacağımıza inandık. Vücudunuza demir alımının faydaları artık bir gizem değildir. Saç dökülmesini önlemek ya da anemi gibi hastalıklar ile mücadele için vücudumuzda yeterli miktarda demir bulundurmak zorundayız.

Demir, bakır ve kalsiyum gibi bazı minerallerin emilimi ve kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin ve çeşitli enzimlerin üretimi için gereklidir. Ayrıca, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Günlük ihtiyaç 8-10 mg kadardır. Bu miktar gebelik, emzirme ve adet dönemlerindeki kadınlarda biraz daha fazladır.

Yumurta sarısı, et, balık, ciğer, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, fındık ve dalakta bulunur.

Yararları: Hemoglobin yapımı, metabolizmanın uyarılmasına yarıyan enzimlerin yapılmasını sağlar.

Eksikliği: Kansızlık, oksijen kullanımında yetersizlik.

Uzun yıllardır demir takviyesini arttırmak için ıspanak gibi sebzeleri bol miktarda tüketmeye çalışıyoruz. Ancak demir sadece bazıd meyvelere değil, aynı zamanda vücudumuzda da bulunuyor. Vücudumuzda bulunan bu gizli servetin bazı meyveler tarafından vücudunuzun diğer kaynaklardan daha iyi emilmesini sağladığını biliyor muydunuz? Aşağıda belirlediğimiz listemiz deneyebileceğiniz güçlü seçeneklerdir:

Kuru Üzüm

üzüm

Kuru üzüm, demirin en güçlü meyve kaynaklarından biridir ve yaklaşık 1,6 miligram demir bulunur. 50 adet kuruüzüm yediğimiz zaman günlük ihtiyacın %3 kadar demir ihtiyacımızı karşılamış oluruz.Kuru üzüm yüksek miktarda enerji kaynağıdır.

Ayrıca 0,6 Mg C vitamini, 0,9 Mcg K vitamini, 13 mg kalsiyum içerir.Bu da kemik sağlığı, göz sağlığı, sindirim gibi konularda gerekli bir yardımcı olduğunun göstergesidir.

Üzüm, badem, kaju  veya antep fıstığı ile karıştırılabilir veya tatlılara güzel bir kombin şeklinde eklenerek faydalanılabilirdir.

Not : Günde 1 avuç tüketmek faydalı olabilir ama haftanın her günü 150 gramdan fazla üzüm tüketmek kan şekerinizin yükselmesinde etkin rol oynayabilir.

İncir

incir resmi

İncirlerin en güzeli, taze veya kurutulmuş olanıdır. Özellikle kuru incir demir açısından aşırı zengin bir şifa kaynağıdır.Kuru incir tüketerek günlük demir ihtiyacınızın %1,5 veya %2’sini karşılayabilirsiniz.

Ayrıca günlük hayatta sık sık hasta olan biriyseniz çok iyi bir antioksidan olan incir sayesinde hastalıklardan kurtulabilir, daha sağlıklı bir yaşam sürme şansna sahip olabilirsiniz.

En önemli etkilerinden biri de kalp sağlığını koruyarak, kalp sağlığını tehdit eden hastalıklara karşı etkili olarak vücudumuza direnç sağlamaktadır.

İncirde bulunan demir içeriği, sadece yediğimiz anda değil aksine gece boyunca vücudunuzdan emilir.

Hurma

demir içeren sebze meyve

Bu meyve sadece tadı güzel değil, ayrıca 250 gr’lık bir pakette ortalama 3 miligrama kadar demir içeriyor.

Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar.

Nar

nar resim

Her gün nar yemekten sıkılmayın!

İster bir salatada veya taze meyve suyu olsun, demir ile yüklüdürler ve anemi veya demir eksikliği gibi hastalıklarla mücadele etmenize yardımcı olabilirler.

Turunçgiller

turuncu meyve

Turunçgil meyveleri mükemmel bir C vitamini kaynağı olmasına rağmen, meyvedeki narenciye, yeşilliklerdeki ve fıstıkların demiri emmek için idealdir.

Tropikal meyveler

meyveler

Guava, papaya, kivi ve mango gibi meyveler de bol miktarda C vitamini içerir; böylece demir emilimine yardımcı olur.

Meyveler

meyve sebze

Ahududular, böğürtlenler, yaban mersini ve özellikle çilek gibi meyveler, aynı zamanda, demir emiliminde daha fazla yardımcı olabilecek C vitamini kaynaklarıdır.