Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir?

elektrikli ocak nasıl temizlenir

Ocak temizliği pek sevilmeyerek yapılan mutfak işlerinin başında gelmektedir. Özellikle tüplü veya doğalgazlı ocaklarda temizlik yapmak, detaylı ürünler kullanıldığından daha zor olmaktadır. Elektrikli ocak düz zemine sahip olduğu için temizlenmesi başta kolay gelebilir ancak hassas malzemelerden yapıldığı için temizlenmesinde dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Sizler yazımızda elektrikli ocak nasıl temizlenir anlatacağız.

Mutfağın temiz gözükmesinin ve hijyen dolmasının sebeplerinin başında ocak temizliği geliyor. Pişirme esnasında sıçrayan, taşarak dökülen yemeklerden dolayı ocaklar hızlı bir şekilde kirlenir ve her seferinde temizlenilmesi zor gelir. Zamanla biriken yemek artıkları ocağı pis gözükecek ve mutfağınıza giren misafirlerin size notu negatif olacaktır. Zaman geçtikçe yer edinen yemek artıklarını oradan çıkarmak zor olacağından bu işi nasıl kolaylaştırmanız gerektiğinden bahsedelim.

elektrikli ocak temizliği

Kolay Elektrikli Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Elektrikli ocaklar hassas yapıya sahip olmadığından temizlenmesi hızlı olacaktır. Ocağı silmek mi yoksa ovalayarak mı temizlemeniz gerektiğini bilmediğiniz için yazımızı okuduğunuzu biliyoruz. Aşağıda tüm aklınızda kalan soruları cevaplıyoruz. Hemde dört adımda.

  • Ocağın kaç tane gözü varsa hepsini yerinden çıkarın ve temizlemeye başlayın.
  • Yağ sökücü etkili temizleyici ile yapışmış olan lekelere uygulama yaparak biraz bekleyin.
  • Ocağın parçalarında bulunan yemek artıkları inatçıysa, bulaşık teliyle rahatça silebilir ancak çizilmediğinden emin olmalısınız. Eğer çizilme durumu varsa bez ile silmeye çalışın.
  • Temizlik yapıldıktan sonra suyun altında parçaları yıkayın ve kuruduktan sonra yerine takarak kullanmaya başlayın.

Elektrikli ocak temizliği konusunda dikkat etmeniz gereke nokta yemek dökülmesi durumunda hemen silmek olacaktır. Çünkü iki dakikalık bir iş, artıklar kuruduktan sonra uzun süre ve iş gücü ayırmanız ihtiyacını ortaya çıkaracaktır.

indüksiyonlu ocak temizliği

İndüksiyonlu Ocak Nasıl Temizlenir?

Farklı bir ocak türü olan indüksiyonlu ocağın temizliği hakkında pratik bilgiler köşemizde ayrı bir bölüm açmadan bu yazımızda devam edeceğiz. Diğer elektrikli ocak çeşidi olan indüksiyonlu ocakların özelliği, yemeği pişirmesine rağmen dokunduğunuzda elinizi yakmıyor olmasıdır. Eğer temizliği yapılacak elektrikli ocak türü bu şekildeyse farklı adımlar uygulamanız gerekiyor. Tüm ocaklara göre kıyaslayacak olursak en kolay temizlenen türdendir. Ayrıca fazla leke tutmaz ve suyla rahatça temizliği yapılabilir.

  • Yapışmayan artıkları temiz bezle silerek işleme başlayın.
  • Ocağın üst kısmını su ve sabun karışımı ile yıkayın.
  • Tüm zemini temiz suyla yıkayın ve bezle kurulayın.
  • Eğer parlamasını istiyorsanız az miktar sirke döktükten sonra bez yardımıyla silerek parlatın.

Ülkemizde fazla kullanılmayan fakat yurtdışında sıklıkla satılmakta olan diğer bir ürün ise seramik tabanlı elektrikli ocaklardır. Seramik ocaklarda temizlik diğerlerine göre biraz daha dikkat istemektedir. Ancak ilk aşamada anlatmış olduğumuz “elektrikli ocak temizliği nasıl yapılır” aşamalarını uygulayıp, sorunsuz bir şekilde temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Sadece çizilmeyi engellemek adına tel, fırça gibi ürünler kullanmayın ve silerek temizlemeye özen gösterin.

Ayrıca ocakların üst kısmında bulunan ve yemek yaparken pislenen fayans nasıl temizlenir konusunda bilgi sahibi olmanız için makalemizi yazdık ve pratik bilgi olarak sizlere sunduk.