Falafel (Lübnan Köftesi)

lübnan köftesi

Falafel, nohut ile yapılan ve yapılışı oldukça kolay olan lezzetli bir yemektir. Lübnan köftesi olarak bilinen falafel, Lübnan başta olmak üzere, Mısır, Suriye, Filistin gibi orta doğu ülkelerinde yapılan ve çok tüketilen bir yemektir. Bazlama ekmeği ile tüketilen falafel doyurucu olduğundan salata ile tüketildiğinde de oldukça doyurucu olmaktadır.

Falafel Kalorisi

Falafel kızartılarak yapıldığı için yüksek kalorili bir yiyecektir. Çok tüketilmemesi önerilmektedir. 100 gram falafel kalorisi 340 kalori civarındadır. Orta boy bir porsiyon için bu rakam 300 kalori civarında hesaplanmaktadır. Hem nohut kullanılması hem de kızartma pişirme yöntemi ile yapılıyor olması nedeniyle yüksek kalorili olmaktadır ve diyetlerde önerilmemektedir.

1 Su Bardağı Nohut İle Yapılan Falafel Kaç Kişilik Olur?

Falafel tarifi sofralarımızda mezelikler arasında yer bulmuş bir yiyecek olduğundan yardımcı yemek şeklinde kullanılması yaygındır. Ana vatanlarında yani orta doğu ülkelerinde daha çok ana yemek olarak tüketilmeleri yaygındır. Ana yemek olacaksa 2-4 kişilik olacaktır. Mezelik olarak sofranızda yer alacak ise 1 su bardağı nohut ile yapacağınız falafel 8-10 kişilik bir sofraya yetecektir.