Kabartma Tozlu Pişi

pişi tarifi

Pişi Türk Mutfağında pek çok yöremizde bilinmekte ve yapılmaktadır. Genellikle mayalı hamurla yapılan pişinin pratik bir tarifi de kabartma tozu ile yapılanıdır. Sizlere tarifini vereceğimiz kabartma tozlu pişinin hazırlanması ve yapılması çok kısa sürmektedir.

Aniden gelen misafirlerinize ya da kahvaltılarınıza kısa sürede hazırlayabileceğiniz bir tarif olan kabartma tozlu pişi ile lezzetli sofralar kurabilirsiniz. Pişi, hamur kızartması olarak da tanımlanabilir.

Hem beyaz undan yapılan hamur hem de kızartma söz konusu olduğunda kalori miktarının yüksek olacağı bilinmelidir. Özel diyet programı uygulayanlar için çok da masum olmayan kabartma tozlu pişi kalorisi, orta büyüklükteki bir porsiyon için yaklaşık olarak 200 kaloridir.

Resimlerde görüldüğü üzere kabartma tozuyla yapılan pişi tarifi diğerlerine nazaran biraz daha farklı görüntüye sahip oluyor. Hamurunun aldığı kıvam biraz daha sert ve doyurucu olmasıyla tercih edilebilmektedir. Hemen tarifimize ve kullanılan malzemelere geçiyoruz.