Kolesterolü Düşüren 8 Faydalı Yiyecekler

kolesterol düşüren yiyecekler

20’li yaşların ortalarına geldiğiniz andan itibaren kalp sağlığınıza dikkat etmek son derece önemlidir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey kolesterolü düşüren bazı yiyecekleri yemek gereklidir.

Kalbiniz önemli! Kalbin sağlığı da öyle. En azından yaşantınıza rahat bir şekilde devam edebilmek için dikkat etmeniz gereken organlarınızın başında gelmektedir.  Kalbinizi sağlıklı ve sağlıklı tutarak, kendinize daha uzun ve keyifli bir yaşam hediyesi verebilirsiniz. Sağlıklı bir kalp, kalp hastalıkları ve kalp krizi de dahil olmak üzere kardiyovasküler bir hastalık riskini azaltır.

Yani, bir dahaki sefere bakkal alışverişinize gittiğinizde, onu kalbinize adayabilir ve kolesterolünüzü düşürecek olan yiyecekleri satın alabilirsiniz. Şimdi o güzel kalbiniz için bakkal sepetinizde ne olması gerektiğine bir göz atmanızı sağlayalım!

Yulaf ve Arpa

Markete girdiğinizde, ilk hedefiniz sepetinizde tam tahıllı ürünleri seçmek olmalıdır. Tam tahıllı ürünler, büyük bir lif kaynağı oldukları için kalp sağlığını destekler. Yulaf ve arpa, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bir tür çeşit lif olan beta glukan içerdiklerinden, tam tahıl kategorisinde süper gıdalardır. Diğer tercih edilen tam tahıl çeşitleriniz kinoa , karabuğday olmalı, hepsi de glutensiz tahıllar ve kalbiniz için mükemmeldir.

Fasulye ve Mercimek

Tam tahıllı ürünler seçmeniz için gereken bir yerde, listenizde olması gereken ürünler fasulye ve mercimekleri bulabilmeniz önemlidir. Lif, fasulye ve mercimek ile paketlenmiş, kolesterol emilimini ve miktarını yavaşlatır. Yaygın diyet darbeleri olarak bilinen bu fasulye ve mercimek tüketimi önemli ölçüde LDL kolesterol seviyelerini düşürür. Yani, siyah fasulye, nohut, barbunya ve maş fasulye sizin için günlük bir seçim olmalıdır.

Fındık Ve Badem

Fındıkların sağlıklı olduğunu biliyoruz; Özellikle iyi kolesterol olduğunda badem ve ceviz. Lif bakımından zengin, fındıklar sağlıklı çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlardır. Kolesterol emilimini bloke eder ve böylece kalp hastalıkları riskini azaltır. Fındıkları seçerken, tercihiniz antioksidan flavonoidleri sağladıkları için badem olmalıdır. Bunlar, arter sağlığını iyileştiren ve iltihaplanmayı azaltan bitki bazlı bileşiklerdir. Onlar da kalp sağlığı için iyi olduğu gibi unutmadan cevizi de almayı unutmayın.

Zeytinyağı

Yağ tüketimi genellikle kalbin sağlığı ile bağlantılıdır. Kalbinizin sağlığını teşvik etmek isteyen birçok zeytinyağı markası bulacaksınız. Ancak, kalbinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız zeytinyağı tercihiniz olmalıdır. Aslında, süzme zeytinyağı, kolesterol akışını teşvik eden ve HDL işlevselliğini artıran Polifenoller içerir. Bu nedenle, kalp-damar hastalıklarını uzak tutmak için, süzme zeytinyağı, bakkal sepetinizin bir parçası olmalıdır.

Yeşil Çay

Şimdi ‘İçecekler’ bölümüne gidelim. İşte yeşil çay paketi ilk olarak onu al. Kilo kaybı yönetiminde yeşil çay tüketmenin sağlığınıza yararlarını kim bilebilir? Ancak yeşil çayınız LDL kolesterol konsantrasyonunu düşürdüğü için kalp sağlığının mükemmel bir organizatörüdür. Yeşil çayın günlük rutininizin bir parçası olması, kalp hastalıkları riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Avokado

Şimdi, avokado bulmak için egzotik meyveler bölümüne bakmalısın. Kalp sağlığınıza hem daha iyi gelmektedir. Çalışmalar, günde bir avokadonun LDL’yi düşürürken HDL kolesterolü yükseltmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yüksek düzeyde çözünür liflere sahip olan avokadolar, kalbinizin sağlığını destekleyen tekli doymamış yağ içerirler. Yani, artık düşünmeyin, bu kalbi sağlıklı ve besleyici avokadolarla doldurun.

Sarımsak

Şimdi, sebze bölümlerine geliyorsanız, kolesterolü düşürmek istiyorsanız sepetinize sarımsak eklemeyi unutmayın. Sarımsak, sadece yemeğinize tat vermekle kalmaz, aynı zamanda kan pıhtılarını önler, kan basıncını düşürür ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan büyülü bir maddedir. Ve kalp sağlığınıza geldiğinde, sarımsak kolesterol düşürücü etkileri olduğunu kanıtlamıştır.

Koyu Çikolatalar

‘Sağlıklı Kalp’ için alışveriş yaptığımızda, kesinlikle tatlı dişinize bir şey eklemeliyiz. Kolesterolü düşüren yiyecek kategorisine çıktıkça koyu çikolata paketini de alabilirsiniz. Koyu çikolata, kandaki LDL kolesterolü oksidasyondan korumaya yardımcı olur, böylece kalp hastalığı riskini azaltır. Ancak, burada çikolata tüketiminizi şeker seviyesinde yüksek olarak sınırlandırmanız ve aşırı tüketiminin kalbe olumsuz etkisi olabilir. Yani, sepetinizde sadece birkaç koyu çikolata barı olmalı.

Şimdi kolesterolü düşüren ve kalbinizi sağlıklı tutan tüm yiyeceklerle dolu bir bakkal sepetiniz var. Kalbinizi ilgilendirdiğinde, yemek seçiminizi akıllıca yapın. Sonuçta, mutlu bir kalp size mutlu bir ömür demektir!