Peynir Nasıl Muhafaza Edilir ?

peynir saklama

Peynir, içerisinde; karbonhidrat, yağ, protein, kalsiyum, B 6 ve B 12 vitaminleri ile sodyum, çinko ve pantotenik asit bulunduran çok faydalı bir besindir. Peynir nasıl muhafaza edilir, küflenmeden, kokmadan nasıl saklanır bilmek ve peyniri cinsine göre saklamak faydalı olacaktır.

Peynir nasıl muhafaza edilir, küflenmeden, kokmadan nasıl saklanır bilinmezse bozulup, küflenerek tadını kaybeder. Çünkü; peynirin içindeki bakteriler küflenmesine neden olur. Her defasında tüketecek kadar peynir çıkarılmalı, kalan kısmı doğru şeklide muhafaza edilmelidir.

Peynir Nasıl Muhafaza Edilir, Küflenmeden, Kokmadan Nasıl Saklanır?

  • Peynir 2- 4 derecede serin, nemli ve karanlık bir ortamda muhafaza edilmelidir. Peynir için en uygun ortam buzdolabıdır.
  • Peynir alınırken son kullanma tarihine dikkat edilmeli ve son tüketim tarihi yakın olmayan peynirler satın alınmalıdır.
  • Peynir, saklama kabında veya ambalajında ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir.
  • Beyaz peynir tazeliğini kaybetmeden iki hafta içerisinde tüketilmelidir. Beyaz peynir için en uygun şekil salamuradır. Bunun için; bir kaba su konur ve içerisine tuz atılır. Tuzun miktarı peynire göre belirlenir. Suya bir parça peynir atılır, dibe çöken peynir su yüzüne çıkana kadar suya tuz eklenir. Peynir suda batmıyorsa tuz miktarı yeterlidir. Peynir derin bir kaba konur, üzerini kapatacak şekilde bu sudan eklenerek hava ile teması engellenir.
  • Kaşar peynir küflenmeye müsaittir, nemden uzak tutulmalıdır. Bunu önlemek için kaşar peynir, kağıt havluya sarılıp streç bantla kaplanarak, nem ve hava almayacak şekilde dolapta saklanmalıdır.
  • Peynirin kenarlarına tereyağı sürülürse küflenmesi önlenir.