Soğan Doğrarken Göz Yaşarmaması İçin Ne Yapmalıyız ?

soğan göz yaşarması

Merhabalar hemen hemen herkesin başının dertte olduğu bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Soğan Neden Ağlatır?

Bunun cevabını vermeye çalışacağım ayrıca bunu engellemenin yollarını da sizinle paylaşacağım.

Soğanı dilimlerken, birçok sayıda soğan hücresini parçalayarak açmış oluruz. Bu hücrelerin bazıları içlerinde enzimler bulunur ve parçalanarak açıldıklarında bu enzimle açığa çıkar. Amino asit bu enzimlerden biridir ve çıktığında gaz halini alır. Bu gaz gözlere ulaştığında ise, gözlerin nemli kalmasını sağlayan sıvı bu gaza tepki verir. Bu olay da tepkime ortaya çıkar. Orta şiddette bir sülfürik asit meydana gelir ve bu da gözleri rahatsız eder. Gözlerdeki sinir uçları çok hassastır ve bu etkiye çok büyük tepki verir. Soğan doğradığımız zaman gözlerimizden yaş gelmesinin sebebi budur. Gözlerimizi refleks ile ovuşturduğumuzda elimizdeki soğan suyunu gözlerimize yaymış oluruz.

Soğan doğrarken gözümüzün yanmasını engellemek için;

  • Öncelikle soğan doğrarken musluğu açabiliriz. Pek tasarruflu yöntem olmasa da göz yanmamızı dindirecektir. -Bir diğer yöntem ise ağzınızda kibrit çöpü tutmaktır. Öncelikle kibrit çöpünü yakın daha sonra ağzınıza koyun. Bu sayede soğandan çıkan gaza karşı olarak kibritten çıkan gazda onu etkisiz hale getirecektir.
  • Soğanı buzdolabından çıkardıktan hemen sonra doğramak da işe yarabilir. Çünkü soğuk ortamda gaz daha yavaş hareket eder.
  • Soğanı doğrarken de mutfak camlarını açarak gazın dağılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Uygulanması güç olsa da deniz gözlüğü veya gözü gazlardan koruyan gözlükle de soğanı doğrayabilirsiniz.
  • Soğanı suda doğramak da gözünüzün yanmasını engeller.