Kışın En Sağlıklı Sebze Ve Meyveler

Kışın En Sağlıklı Sebze Ve Meyveleri

Kış aylarında tüketmemiz gereken en önemli sebze ve meyveler bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekir. Grip, nezle gibi salgın hastalıklardan korunmanın en iyi yolu kış ayının sebze ve meyveleri tüketmekten geçer.

Son zamanlarda artış göstermekte olan salgın hastalıklardan korunmak için doğal yöntemlerin en doğru tercihler olduğunu düşünenler arasında başlarda gelirim. İşte bu yüzden, kışın yaklaştığı şu günlerde, en sağlıklı sebze ve meyveler hangileri konusunda bilinçli olmanız gerektiğine inanıyorum. Böylelikle kendinizi koruyabilir ve sağlıklı olarak yaşantınıza devam etmekte ön plana çıkabilirsiniz.

Turp

Turpun kök kısmı iyi bir C vitamini kaynağıdır. Yaprakları ise fazla miktarda A, K vitamini ve fol at içerir. Metal ile temas ettirmeden seramik bıçak ya da cam rende ile salatalarda kullanılabilir. Bağışıklığı güçlendiriyor. Anne sütünü de arttırdığı biliniyor. Soğuk algınlığı sırasında vücudu destekleyici bir yapısı var.

turp

A ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminler olduğundan salatanıza zeytinyağı gezdirmeniz bu sebzenin vitamin değerini kat kat arttırır. Bağışıklığı güçlendirir, bağırsakları temizleyip kabızlığı giderir, cilde tazelik verir, stresi azaltır, saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

Nar

Mevsimsel hastalıklara yakalanmamak, kışın bir bardak nar suyu içilmesini tavsiye ediyorlar uzmanlar İçerisinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan mevsim hastalıklarından korurken, günlük C vitamini ihtiyacının da yüksek bir kısmını karşılıyor.

Çiçeğinden kabuğuna kadar sayısız faydası olan narın bilinen en önemli özelliği kansere karşı olan koruyuculuğu. Damar plaklarını önleyici, tansiyonu dengeleyici, cildi güzelleştirici özelliğiyle nar mevsimin en güzel meyvesi olmayı hak ediyor ve herkesin tüketmesini  gereken meyvelerden en büyük faydası olan  nar tadıyla bile kendine  bağımlılık yaptırıyor.

Karnabahar

Pişirilirken etrafa yayılan kokusu nedeniyle çoğu kişi karnabaharı sevmez. Ancak bulaşıcı gribal enfeksiyonlar ve mevsimsel solunum hastalıklarında enfeksiyonlara karşı ve anti bakteriyel özellikte birçok aktif madde içermektedir.

brokoli

Yüksek oranda su ve lif içermesi sebebiyle sindirimi oldukça kolaydır. Sindirim sistemini düzenler ve rahatlatır. Hazımsızlığı önler, kabızlık giderici özelliği vardır. Kabızlığı gidermesiyle kolon kanseri riskini de azaltmış olur. İçeriğindeki lif sebebiyle vücuttaki toksinlerin safra ve dışkı yoluyla atılmasına yardım eder. Bu durumda karındaki şişkinlik azalır.

Brüksel lahanası

Brüksel lahana akciğer, mide ve kalınbağırsak (kolon) kanserlerine yakalanma riskini düşürür. 2- İçerdiği A, C ve E vitamini, kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme riskini azaltır. 3- Yüksek oranda potasyum minerali içermesi nedeniyle yüksek tansiyonu düşürür ve tansiyonu belli düzeyde tutar.

Günlük K ve C vitaminlerinin büyük bir miktarını karşılar.  Tam bir sağlık deposu olan Brüksel lahanası, hastalıklarla savaşır. Günde 1 kâse Brüksel lahanası tüketerek hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de bir çok hastalığa karşı vücudunuzu koruma altına alırsınız.

Bal kabağı

Sofraların renkli yüzü, kabakgiller ailesinin en tatlı besinlerinden bal kabağını tüketmenin tam zamanı. Yüksek oranda alfa ve beta karoten içerir. Bu karatenodiler antioksidan özellikleri nedeniyle savunma sisteminin en büyük yardımcılarındandır.

Ayrıca Balkabağı, alerjik reaksiyonların önlenmesine yardımcı oluyor. Astım, alerji gibi hastalıkların temelinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yer alırken, antioksidan kapasitesi yüksek vitamin ve mineraller önem kazanıyor.

balkabagi

Bal kabağı daha çok tatlı şeklinde tüketilmesine rağmen sağlık için inanılmaz faydalar sağlıyor. Çorba olarak da tüketilmesi ihmal edilmemesi konusunda uzmanlar uyarıyor. Kabağın parlak turuncu rengi onun önemli bir antioksidan olan beta karo tenden zengin olduğunu gösterir.

Mevcut çalışmalar betakaroten içeren zengin bir diyetin akciğer, kolon, mesane, servis, meme, cilt gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabildiği ve kalp hastalığına karşı koruma sağladığını göstermiştir.