7 Günlük Zayıflatıcı Diyet Listesi

diyet

Birçok bayan ve erkeğin genel sorunu olan, fazla kilolarınızdan sizi kurtaracak bir diyet programını paylaşacağız. Bu diyet programını uygulamanız gereken süre 1 hafta olarak ön görülüyor. 1 haftada vereceğiniz kilo oranı 3 kilogram olarak belirlenmiştir.

Diyet programının ilk gününden son gününe kadar aksatmadan kuralları çiğnemeden yapmanız halinde ve bunu çeşitli egzersiz hareketleri ile desteklerseniz bir haftada vereceğiniz kilo miktarını arttırabilirsiniz.

diyet 1.gün
Güne merhaba dediğimizde, uyandığımızda, bir bardak ılık su içiyoruz.

Kahvaltımızı; 1 dilim kepek veya çavdar ekmeği, yanında 30 gram az yağlı peynir, sınırsız miktarda domates, salata ve biber tüketebilirsiniz. Bir bardak süt ve 5-6 adet çilek ile kahvaltımızı tamamlayalım.

Ara öğünümüzde: 1 avuç beyaz leblebi veya 3 grissini yiyebilirsiniz.

Öğlen yemeği: Izgara tavuk, 2 kaşık bulgur pilavı, karışık salata veya 4 adet ızgara köfte, 1 haşlama patates, karışık salata tüketilebilir.

Akşam yemeğinde: 2 kabağı halka şeklinde dilimlenerek 1 TK yağ ile harmanlayın ve fırınlayın. Üzerine domates sos ekleyin. 2 domates, 1 TK zeytinyağı, baharat ve az tuz ile pişmeli. Bol salata, 200 gram light yoğurt ve bir dilim kepekli ekmek veya çavdar ekmeği tüketilebilir.

Bunun yerine başka bir akşam diyet yemeği isteme ihtimalinizi de düşündük. 6 çorba kaşığı etsiz türlü ( biber, soğan, domates, kabak, patlıcan vb. sebzeler), kullanılabilir.

diyet 2.gün
Uyanınca bir bardak ılık suyun içine yarım adet limonun suyunu sıkarak başlıyoruz.

Kahvaltımızda: 2 dilim kepekli veya çavdar ekmeği, bir dilim 30 gram az yağlı peynir, sınırsız miktarda domates, salatalık ve biber tüketilebilir.

Bunun yerine değişik bir kahvaltı menüsü seçme ihtimaliniz var. Bir bardak süt, 4 çorba kaşığı şekersiz tahıl gevreği, tarçın, 2 kuru erik tüketilebilir.

Ara öğünde istediğiniz meyveden bir adet tüketebilirsiniz.

Öğlen yemeği: Mezura usulü patlıcan, 1 kâse cacık, karışık salata bunun yerine etli yeşil fasulye, bir kâse cacık, karışık salata ve 4 kaşık bulgur pilavı da tüketebilirsiniz.

Diyetin akşam yemeğinde: 3 yumurta beyazı, 1 tam yumurta ile omlet veya menemen, ( biber, soğan, domates, kabak, patlıcan, vb. sebzeler kullanılabilir), karışık salata ile sonlandırılır.

Bunun yerine sınırsız haşlama tavuk, karışık salata da yiyebilirsiniz. Ara öğünlerde: 1 armut + 10 badem veya 1 elma+10 fındık tüketebilirsiniz.

diyet 3. gün
Uyanınca sabah erkenden bir bardak ılık suyumuzu içiyoruz.

Daha sonra, sabah kahvaltısında bir dilim kepek veya çavdar ekmek, bir dilim 30 gram beyaz peynir, az yağlı olmak kaydıyla, sınırsız miktarda domates, salatalık ve biber tüketilebilir. Çay olarak bugün bir fincan yeşil çay tüketebilirsiniz.

Bu kahvaltı menüsü yerine 125 gram probiyotik yoğurt, 2 kuru kayısı, bir tam ceviz kahvaltısını da tercih edebilirsiniz.

Öğlen yemeği: 6 yemek kaşığı kısır ve ayran bunun yerine bir su bardağı haşlanmış makarna ve 30 gram beyaz peynir de yiyebilirsiniz.

Ara öğünlerimizde bugün, 15-20 adet badem veya fındık tüketiyoruz.

Akşam yemeği: 1 kâse mercimek çorbası, 200 gram haşlama brokoli veya kabak, bol salata bunun yerine 1 kase rendelenmiş havuç ve kereviz, 200 gram light yoğurt, yeşil salata yiyebilirsiniz.

Akşam yemeğinden sonra geçen süre zarfında 1 elma ya da 8-9 adet çilekten başka hiçbir şey yenmemelidir.

diyet 4.gün
Uyanınca bir bardak ılık su. Bir bardak light süt, 2 kuru kayısı, 1 tam ceviz.

Bunun yerine 1 dilim 30 gram az yağlı peynir, bir dilim tam tahıl ekmeği, sınırsız domates, salata ve biber tüketebilirsiniz.

Ara öğünde: 8 adet çilek veya 3 kuru kayısı yenmelidir.

Diyetin öğlen yemeğinde: 1 kâse az yağlı sebze çorbası, 80 gram ton balığı, yeşil salata veya sınırsız vicdan çorbası yapabilirsiniz. 100 gram lor peyniri, yeşil salata ile sonlandırılır.

Ara öğünde: 2 dilim kepek ekmeği ve light kaşar ile yağsız tost veya yarım simit ve 2 dilim light kaşar peyniri yiyebilirsiniz.

Akşam yemeği: 3 adet ızgara köfte, 3 YK light yoğurt, yeşil salata+1 dilim tam tahıl ekmeği yenmelidir.

Bu diyet menüsünün yerine, 150 gram haşlama veya fırın tavuk, 3 yemek kaşığı light yoğurt, yeşil salata, bir dilim tam tahıl ekmeği 25 gram olmalıdır. Bu diyet seçeneğini de seçebilirsiniz.

Ara öğün olarak akşamleyin, yarım muz, 10 fındık veya bir elma 2 adet ceviz tüketilmelidir.

diyet 5. gün
Sabah uyandığımızda bir bardak ılık su, bir dilim kepekli veya çavdar ekmek, bir dilim az yağlı kaşar peyniri ile tost, sınırsız miktarda domates, salatalık veya 2 kepekli grissini, bir çorba kaşığı dolusu light sürme krem peynir, sınırsız domates, salatalık ve biber yiyebilirsiniz.

Ara öğünde bir avuç leblebi tüketilecek veya 3 adet grissini yenmelidir.

Öğlen yemeği: 2 domates veya biber dolma 200 gram light yoğurt, bol salata yenebilir.

Ara öğünde: 1 kase light meyveli yoğurt veya bir bardak süt içilebilir. Buna ek olarak 2 adet kuru kayısı yiyebilirsiniz.

Akşam yemeği: Izgara balık, bol salata bir dilim kepekli ekmek veya çavdar ekmeği tüketilmelidir.

Akşam gece arası olarak ise: 8 çilek ve 10 fındık veya yarım muz ile 10 badem tüketebilirsiniz.

diyet 6. gün
Sabah uyanınca bir bardak ılık su, sabah kahvaltımızda bir dilim kepekli ekmek ya da çavdar ekmeği, bir dilim az yağlı kaşar peyniri ile tos, sınırsız domates, salatalık ve biber tüketilebilir veya 2 kepekli grissini, bir çorba kaşığı dolusu light sürme krem peynir, sınırsız domates, salatalık ve biber tüketilebilir.

Ara öğünde istediğiniz meyveden bir adet yiyebilirsiniz.

Öğlen yemeği: 2 kâse enginar çorbası, bol salata, bir dilim kepekli veya çavdar ekmeği bunun yerine bol domatesli, soğanlı, mantar sote, salata yiyebilirsiniz. Ek olarak 4 yemek kaşığı bulgur pilavı tüketmeniz şartı ile.

Ara öğünde: 1 kase sütlü tatlı veya iki dilim ince yağsız elmalı kek tüketilebilir.

Akşam yemeği: Izgara tavuk, bol salata veya ızgara köfte, bol salata yiyebilirsiniz. Akşamleyin atıştırma ve ara öğün olarak, 2 kivi veya 3 dilim ananas yemenizi, tavsiye ediyoruz.

diyet 7. gün
Uyanınca bir bardak ılık limonlu su, yarım simit, bir dilim az yağlı peynir, bir adet haşlanmış yumurta, sınırsız domates, salatalık, biber, bir tatlı kaşığı reçel yiyebilirsiniz.

Bunun yerine; 2 dilim çavdar veya kepek ekmeği, 2 yumurta ile menemen, sınırsız domates, salatalık, biber, bir tatlı kaşığı reçel yenebilir.

Öğlen yemeği: 4-5 yemek kaşığı haşlanmış mercimek, bir dilim peynir, yeşil salata tüketilebilir.

Bu öğlen yemeği menüsü yerine; 5 çorba kaşığı etli nohut yemeği, 1 kase cacık, yeşil salata tüketilebilir.

Ara öğünde: 15-20 fındık veya badem bunun yerine 1 muz veya 2 ceviz de tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği: 3-4 adet ızgara köfte, 3 yemek kaşığı light yoğurt, yeşil salata, bir dilim tam tahıl ekmeği veya 150 gram ızgara tavuk veya balık, yeşil salata, bir dilim tam tahıl ekmeği yenebilir.

Akşam ve gece arasında ara öğün olarak, 1 elma ve 2 adet ceviz veya 9-10 adet çilek tüketebilirsiniz.

Zayıflatıcı Diyet Listesi Kullanılan Kısaltmalar zayıflama reçetesi listesinde bazı kısaltmalar kullandık. Bu kısaltmaların anlamları şu ifadeleri yansıtıyor..

  • SB: Su bardağı (200ml),
  • TK: Tatlı kaşığı,
  • YK: Yemek kaşığı,
  • 1 kase: 200 gram,
  • 1 kutu yoğurt: 125 gram,
  • 1 kutu süt: 200 ml,
  • 1 dilim peynir:30 gram.