Günlük Yağ Alımı Nasıl Olmalıdır ?

yağ alımı

Daha yağsız yemekler yemek istiyorsanız öncelikle böyle sağlıklı bir yaşam stilini seçtiğiniz için tebrikler. Çok fazla yağlı yemek kalp problemlerini ve obeziteyi beraberinde getirir. İçinde bulunmak istediğiniz yol bu değilse o zaman doğru yere geldiniz. Bu kolay maddeleri takip edin ve günlük yağ alımınızı düşürmüş olun.

AZ YAĞLI SÜT ÜRÜNLERİ

Tam yağlı süt ürünleri kalori ve yağ ile doludur, ama şüphe yok ki tam yağlı yerine az yağlı ürün almak da yapacağınız en kolay değişiklik olacaktır. Hiçbir efor sarf etmeden yediğiniz yağ miktarını azaltmış oluyorsunuz. Size verebileceğim iyi haber ise az yağlı süt ürünlerinin tadının normal ürünlerden çok da farklı olmadığı. Az yağlı süt, peynir, yoğurt, krema… Bunları arayın, yiyin ve oluşacak olan önemli değişimi görün.

YAĞSIZ ET

Tıpkı süt ürünleri gibi birçok et türü de genelde yağlı oluyor. Bu yağlı parçaları bir kenara ayırıp saf etin olduğu yemekleri yiyerek diyetinizdeki yağ miktarını düşürebilirsiniz. Biftek, tavukgöğsü ve balık hem lezzetli olan hem de pişirmesi kolay olan tercihleriniz arasında.

FAST FOODU GEÇİN

Fast-food’a dayalı bir diyet ağırlıklı olarak bolca yağ ile gelir. Arada bir kendinizi bu yemeklerle ödüllendirebilirsiniz ama genellikle uzak durmanızda fayda var. Bazı fast-food menülerinde tüm gün yemeniz gereken yağ miktarından fazlası bile olabiliyor. Sadece bu da değil, besleyicilik konusunda da herhangi bir artıları yok.

MEYVE VE SEBZE

Birçok meyve ve sebze yağsızdır, doğal ve basit bir yöntem olarak daha fazla meyve ve sebze tüketirseniz otomatikman daha yağsız yemiş olursunuz. Ayrıca bu besinler lif de içerdiğinden daha uzun süre tok gezersiniz. Her yemeğe biraz meyve ve sebze eklemeye çalışın ve kilonuzu kontrol altında tutmuş olun.

PİŞİRME SPREYİ

Yemeklerinizi bolca yağın içinde bırakmak yerine pişirme spreyini deneyin. Bunu yaparak hem tadı güzel hem de yağ içinde yüzmeyen yemekler yapabilirsiniz. Spreyde de kalori olmasına rağmen sizin yemeklere koyduğunuz yağlara oranla sprey solda sıfır kalır.

Çok mu fazla yağlı yiyorsunuz? Parmaklarımızın ucunda bu kadar hazır yiyecek ve restoran varken elbette bu duruma şaşırmamak gerek.