Bayanların Mutlaka Bilmesi Gereken: Aşure Ne Zaman Yapılır?

aşure

Hicri takvime göre Muharrem Ayı’nın 10. günü olarak kabul edilen Aşure Günü’nün tarihi her geçen sene farklılık göstermekte olup, diğer dini bayramlar ve günler gibi geri doğru gelmektedir. Aşure günü 2021 yılında 5 Eylül tarihine denk gelmektedir. Herkesin aynı tarihte aşure yapması mümkün olmadığından 1 aylık süre içerisinde bayanlar müsait oldukları zaman aşure yaparak akraba ve komşularına dağıtabilirler.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) Aşure gününden bir gün önce veya sonra oruç tutanların o yıl işlemiş olduğu tüm günahların affolacağını hadisi şerifinde belirtmiştir. Bir gün önce veya sonra olmasının sebebi ise Müslümanlarla birlikte Yahudi dinine mensup kişilerinde aşure gününü kutladığı için, aynı güne denk gelmesini engellemek olduğu söylenmektedir.

aşure

Aşure Günü Neden Kutlanır ?

Yahudilerinde kutlamakta olduğu Aşure Günü, Müslüman inancına göre Hz. Nuh’un yaşamış olduğu tufanın 10. gününde gemisinde kalan son yiyeceklerle yapmış olduğu yemeğin Aşure olmasından kaynaklı olarak kutlanmaktadır. Tüm bakliyat ve meyvelerin karıştırılmasıyla ortaya çıkan bu lezzetli yemek günümüzde tatlı amaçlıda kullanılmakta olup, komşuluk bağlarını güçlendirmede büyük rol oynamaktadır.

Eski yıllarda, çocukluk dönemlerimizde Aşure Günü ve benzeri dini günler çok daha özenli olarak kutlanmaktaydı. Ancak yerleşik hayata geçilmesi ve insanların şehirlere doğru yönelip komşuluk bağlarının zedelenmesinden sonra bunun gibi dini günler yok sayılmaya başlandı. Uzun süredir aynı yerde ikamet etmekte olan ve komşuluk ilişkilerini hala sürdürmekte olan bayanların Aşure Gününde mutlaka evinde yapılacak ve akraba, komşularına dağıtacağı bir tatlıdır.

Dağıtılan aşureyi aldıysanız mutlaka geri dolu olarak vermeniz adetten gelmektedir. Örneğin size komşunuz bir kase içerisinde aşure getirdiyse ona aynı kaseyi aşure doldurarak vermelisiniz. Getirilmiş olan kase, tencere gibi kaplar asla geri gönderilmemelidir. Tabii ki gönderirseniz seçim size kalmış.

aşure nasıl yapılır

Aşure Günü Neler Yapılır ?

  • Aşure Günü’nden bir gün önce veya bir gün sonra oruç tutulmalıdır. Aşure Günü oruç tutulmaz.
  • ”Sübhanallahi mil’el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelarş” Duası 10 kere tekrar edilerek okunmalıdır.
  • Evinize erzak almayı ihmal etmezseniz, sene boyunca evinizde bereket olacaktır.
  • Aşure Günü Müslümanlara selam vermeyi unutmayın. 10 kişiye selam veren tüm Müslüman alemine selam vermiş sayılacaktır.
  • Çocukları sevindirin. Onları severek veya ufak hediyeler alarak mutlu edebilirsiniz.
  • Akrabalarınızı ziyaret ederek onları sevindirin ve değerli olduklarını hissettirin.
  • Sadaka vermeyi ihmal etmeyin.
  • Gusül abdestinizi alarak güne başlayın.