Petek Bal Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır ?

petek bal

İnsan vücudu için sayısız faydası olan bal herkes tarafından sevilerek tüketilen şifalı bir besindir. Bu etkinin olmasında balın ve peteğinin doğal olması çok önemli bir noktadır.

Doğal olarak üretilen bal uygun saklama koşulları altında muhafaza edildiği taktirde bozulmadan uzun süre taze ve besleyici haliyle ilk gün ki gibi tüketilebilir.

Bal sahip olduğu az miktarda su ve nem miktarı nedeniyle mikropların ve bakterilerin üremesi için uygun ortamın oluşmasına engel olur ve bu nedenle de uzun bir süre bozulmadan saklanabilmektedir.

Sitemizde yayınlanmakta olan yemek tarifleri içerisinde kullanılan malzemeler arasında petek bal bulunuyor mutlaka saklama koşullarına uyulması gerektiğini dikkatle belirtiyoruz.

Balı buzdolabına koyarak daha iyi saklanabileceğini düşünmek oldukça yanlış bir düşüncedir. Oysa ki bal buzdolabına konulduğunda rengi matlaşır, özellikle de petek kısmı sertleşir ve kendine özgü yapısı bozulur bunun sonucunda da bal donar.

Oda sıcaklığına gelen petek bal normale döner ancak peteğin yapısı bozulduğu için bütün besleyiciliği ortadan kalkmaktadır.

Bal sahip olduğu yapısından dolayı kristalleşmeye oldukça yatkın bir besindir. Petek balın güneş altında kalması durumunda ise petek kısmı yapısındaki nem ve suyu bala aktarır ve bunun sonucunda da bal kristalleşmektedir. Bu yüzden bal saklanırken güneş ışığından olabildiğince uzak tutulmalıdır.

Bal ve peteği saklanırken de yenileceği zaman da kesinlikle metal kaba konulmamalıdır. Çünkü metal yüzeyle temas eden bal bir çeşit tepkime oluşturmaktadır. Bu şekilde de balda metal tadı oluşmaktadır.

Buna ek olarak bal ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır. Bu gibi detaylara dikkat ederek balın lezzetini daha iyi bir şekilde alabilirsiniz.