Kurbanlık Etler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı ?

kurbanlık etler

Kurban Bayramının gelişi ve bitişi ile birlikte birçok bireylerin zihninde doğal olarak kurbanlık etlerin buzdolabında nasıl saklanılabilir sorusu canlanmaktadır.

Dilerseniz makalemizde çokça merak edilen bu konu hakkında detaylı olarak bilgiler sunalım. İlk olarak makalemizin ana konusu olan kurbanlık etlerin buzdolabında nasıl saklanılabileceği hakkında bilgiler sunalım.

Kurbanlık Etlerin Buzdolabında Şu Şekilde Saklanılması Gerekmektedir;

– İlk olarak kesim sıcaklık değerinin düşmesi için kurbalık etlerin en az 5-6 saat bekletilmesi gerekmektedir. Bu süre sonrasında ise buzdolabına kaldırılması gerekmektedir.

– Kurbanlık etlerin iyice temizlenmesi gerekmektedir.İyice temizlendikten sonra buzdolabına kaldırılmalıdır.

– Kurbanlık etlerin küçük parçalara ayrıldıktan sonra buzdolabında saklanılması gerekmektedir. Bu sayede buzdolabının tahrip olması da önlenmiş olmaktadır.

– Kurbanlık etlerin buzdolabına kaldırılmadan önce poşetlere konulması gerekmektedir.

– Kurbanlık etler buzdolabında maksimum 6 gün bekletildikten sonra tüketilmelidir.

– Kurbanlık etlerin derin dondurucuya konulması durumunda ise -18 derecede derin dondurucuda muhafaza edilmesine özen gösterilmelidir.

Yukarıda da görüldüğü üzere kurbanlık etlerin buzdolabında saklanılması için bazı faktörlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Uzmanlar bu konuda dikkatli davranılması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

Uzmanlar Uyarıyor;

Uzmanlar kurbanlık etler konusunda bazı hataların farkında olunmadan yapılabildiğini belirtmekte ve dolaysıyla bu anlamda uyarılarda bulunmaktadırlar. Uzmanlar kurbanlık etlerin saklanılması konusunda yaptığı uyarılar ise şunlardır;

– Kurbanlık etlerin saklanılması konusunda mümkünse buzdolabı yerine derin dondurucu tercih edilmelidir. Derin dondurucu buzdolabına kıyasla kurbanlık etlerin daha iyi korunmasını sağlayabilmektedir.

– Kurbanlık etlerin buzdolabında saklanılmadan önce özellikle de taze kanının detaylı olarak alınması yani etkin kandan tamamen arındırılması gerekmektedir. Bu işlemi ise ancak uzman bir kasap tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sayede buzdolanın tahriş olması söz konusu olamamaktadır.

– Kurbanlık etlerin buzdolabında aylarca bekletilmesinin sakıncalı olduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Uzmanlar kurbanlık etlerin buzdolabında en fazla 1 hafta kadar bekletilmesinin ve hemen sonrasında ise tüketilmesi gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

Yukarıda da görüldüğü üzete kurbanlık etlerin buzdolabında saklanılması konusunda uzmanlar tarafından bazı uyarılar yapılmaktadır. Dolaysıyla genel sağlığın korunması açısından önem taşıyan bu uyarılara harfiyen uyulmasında faydalar bulunmaktadır.

Makalemizde kurbanlık etlerin buzdolabında nasıl saklanılması gerektiği hakkında detaylı olarak bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.