Kurban Eti Nasıl Pişirilmelidir ?

yumuşak kurban eti

Et sevenler her kurban bayramını midelerine ziyafet vermek için fırsat bilirler. Kurbanların kesilmesi, bayramlaşma sonrası evlerden genellikle kavurma kokuları yükselir. Daha yararlı olabilmesi, daha iyi sindirilebilmesi için kurban eti nasıl pişirilmeli soruları bu dönemlerde ağırlık kazanmaktadır.

Diyetisyenler ilk gün kesilen etler biraz sert olduğundan aynı gün kavurup yemek yerine en az bir gün buzdolabında bekletilmesi tavsiye edilmektedir.

Kurban bayramında kavurmanın adı daha çok geçse de mangalda, ızgara yapmak da çok tercih edilen bir et tüketim şeklidir. Haşlamanın da tadı ayrıdır ve diğerlerinden daha sağlıklıdır.

Uzmanların bir başka tavsiyesi de etle birlikte mutlaka sebze tüketilmesi gerektiği şeklindedir. Haşlama ve fırında pişirme de sağlıklı bir et tüketim şekli olacaktır. Kavurmalar, kızartmalar çok önerilmemektedir.

Kurban etinin daha iyi pişmesi, daha lezzetli olabilmesinin ilk basamağı dinlenmiş olmasıdır.

Kurban bayramlarının geleneği haline gelmiş, olmazsa olmazlarından olan kurban kavurması yapılacaksa iç yağı veya kuyruk yağı, tereyağı gibi ilave yağlar koymadan küçük doğranan etlerin tencerede kendi suyunu salmasıyla, yavaş yavaş ve ocağın altı kısılarak pişirilmesi gerekmektedir.

Kavurma akşam yemeğinden çok öğle yemeğinde tüketilmelidir.