Cacık

cacık yapımı

Hemen hemen her an evinizde bulunan malzemelerle su, salatalık ve yoğurt yardımıyla pratik şekilde hazırlanan soğuk mezelerden olan cacık soğan bitkisinin yeşili, sirke, nane, dere otu, sarımsak ve zeytinyağı ile zenginleştirilebilmektedir.

İçine rendelenen marul, havuç gibi sebzelerde cacığın kış aylarında tüketilmesini sağlayacaktır. Kıbrıs’ta ise yoğurt bol miktarda zeytinyağı ile karıştırılarak içine salatalık katılması ile yapılan meze türüne talatur adı verilir. Cacık çeşitleri her dönemde ve mevsimde lezzetli şekilde hazırlanabilmektedir. Hafif olması ve içeriği ile her mevsim tüketilmektedir.

Cacık Kalorisi

1 porsiyonda 128 kcal yer almaktadır. Fosfor, kalsiyum, A ve B vitaminleri, proteinler açısından mükemmel bir seçenektir. Kilo kontrolü isteniyorsa yağ ilave edilmemelidir. İçeriğinde bulunan malzemeler ile ortalama 2 ile 4 kişilik cacık hazırlanabildiği gibi malzemeler artırılarak daha çok kişilik de hazırlanabilir. Cacık tarifleri yöresel ve damak tadına göre farklı şekillerde hazırlanabilir. Cacıklar meze olarak hazırlanabildiği gibi ana yemeklerin yanında da tüketilmek üzere hazırlanabilir.