Avokado Nasıl Bir Meyvedir ? Nasıl Yenir ?

avokado nasıl yenir

Avokado, oldukça yararı bulunan tropikal bir bitkidir. Yapısı itibariyle armudu andırmaktadır. Hatta anavatanı olan Meksika’da timsah armudu olarak bilinmektedir. Yeşil renkte olan meyvenin oldukça sert görünümü vardır. Ancak yumuşak yağlı bir meyvesi bulunur.

Avokado oldukça yağlı bir meyvedir. İçerisindeki vitaminler açısından oldukça zengin olduğundan tüketilmesi gereken meyvelerdendir. Ancak ülkemizde avokado tüketimi oldukça azdır. O yüzden bu meyve pek tanınmamaktadır. 

Avokado nasıl bir meyve, avokadoyu nasıl kesip soyabilirim, avokado nasıl yenir, kısaca bilgi vererek meyvemizi daha takından tanıyalım. Avokado oldukça zahmetsiz bir meyvedir. Özellikle temizlenip hazır hale getirilmesi açısından bir hayli pratik bir meyvedir. Avokado meyve sınıfına girse de daha çok salatalarda kullanılmaktadır.

Avokado nasıl bir meyve, avokadoyu nasıl kesip soyabilirim, avokado nasıl yenir, diye sorusuna cevaben biraz avokado meyvesi nasıl kullanıma hazırlanır bilgi verelim.

Avokado meyvesi artık tüm market ve pazarlarda rahatlıkla bulunur. Çok pahalı olmadığı gibi tane olarak satın alınır. Meyvemizi yıkadıktan sonra, büyük bir bıçak yardımıyla ortadan ikiye bölelim.

Tam ikiye bölünen avokadomuzun çekirdeğini çıkarmak için bıçağımızı yan yatırıp çekirdeğimize saplayalım. Bıçağı geri çektiğimizde çekirdeğin zorlanmadan çıktığını göreceksiniz. Kremsi yapısı sayesinde özellikle salatalar ve pürelerde oldukça kullanılmaktadır.

Besin değerinin yüksek olması nedeniyle tok tutan avokado, diyet yapanların tercihleri arasındadır.