Yemek Nasıl Pişirilmeli? Yavaş mı? Hızlı mı?

yemek pişirmek

Herkesin bildiği üzere, her yemeğin pişirme tekniği farklılıklar gösterir. Kimi yemek yavaş yavaş ağır ateşte pişmesi gerekirken, diğer bir yemek ise hızlı bir şekilde harlı ateşle pişirilmesi gerekir. Bu yüzden yemekleri pişirme şekline göre lezzetli ve lezzetsiz ayrımı yapmak çok anlamsız olacaktır.

Eğer damak tadınız çok pişmiş yiyeceklere baskınsa o zaman yemeklerinizi kısık ateşte pişirmek yemeklerinizi pamuk gibi pişmesine neden olacaktır.

Harlı ateşte hızla pişen yemeklerde ise yemekler daha iri ve az pişmiştir. Bunun ayrımını anladıktan sonra yapacağınız yemeğin pişirme usulü sizin damak zevkinize göre şekillenecektir. Elbette ki yemekleri aceleye getirmeden kısık ateşte pişirmek yemeğin daha da güzel pişmesine neden olacaktır.

Sebze yemeklerinde kısık ateş her zaman tavsiye edilen bir pişirme usulüdür. Mesela kızartmalarda harlı ateş tercih edilmelidir. Yemek yaparken bunlara dikkat etmek gereklidir.

Yine aynı şekilde et pişirirken de kızartılan etler harlı ateşte pişirilirken, haşlanan etler, et suyu çorbalar kısık ateşte pişirilmesi uygun görülür.

Yemekte pişirime tekniği tamamen damak tadına bağlıdır. Bu yüzden mutfakla ilgilenen kişiler, yemek sundukları kişilerin damak zevkine göre de bir takım değişiklikler yapabilmektedir.

Herkesin kendine özgü bir yemek pişirme yöntemi vardır. Bunlar genellikle ailede öğrenilip uygulanır. Bu yüzden herkesin yemeği kendine özel ve lezzetlidir.