Balıklar Bayatlamadan Nasıl Saklanır ?

balık saklama

Balık mineral, vitamin ve protein açısından oldukça zengindir. Bu yüzden uzmanlar sık sık balık tüketimini önermektedir. Ama toplu alınan balıkların nasıl saklanacağı bilinmediği zaman bu balıklar çöpe gidip ziyan olabilmektedir.

Peki balıklar taze bir şekilde nasıl saklanmalı?

Balıklar 24 saat boyunca 20 C’de taze olarak kalabilmektedir. Bu durum kış aylarında genellikle geçerlidir. Yaz aylarında ise bu süre kısalabilmektedir.

Eğer alınan balığı pişirmeniz yirmi dört saati aşacaksa mutlaka balığı temizleyip buzdolabına koymanız gerekmektedir. Eğer bu balıkları mesela alıp akşama pişireceksek dondurmamamız gerekir.

Dondurulmayan balıkları ise mutlaka buzdolabına koyduğumuzda ağzını bir kapakla örtmeliyiz. Çünkü son yıllarda moda olan no frost buzdolapları içeriye hava üfleyerek çalışır. Bu yüzden de balıkların derisi kolaylıkla kuruyabilir.

Balığın üstünü kapatmanın bir diğer alternatifi ise kalın gazete alıp onu ıslattıktan sonra balığın üstüne örtebilirsiniz.

Balıklar taze bir şekilde nasıl saklanmalı sorusunun yanıtını biraz öğrendik ama balıkların dondurularak saklanması da önemlidir. Balıklar dondurulup saklanmadan önce mutlaka hafifçe tuzlanmalıdır. Bu şekilde balıkları sakladığımızda balıklar daha diri saklanır.

Balıkları dondurucularda saklamada bir diğer püf nokta ise balıklar porsiyonlarına göre bölünüp saklanmalıdır. Çünkü siz beş kişilik balığı birlikte dondurduğunuz zaman ve eğer ailede üç kişi varsa balığı çözüp ayırıp sonra kullanmadığınızı tekrar dondurmanız gerekir. Balığı dondurucuda saklarken mutlaka kalın poşetler kullanmalısınız. Aksi halde balığın kokusu diğer yiyeceklere yayılabilir.