Et Terbiye Yöntemleri Nelerdir ?

et terbiye

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan et sağlığımız için de oldukça önemli bir besindir. Bu nedenle de yüz yılardır sofralarımızdan hiç eksilmeden bin bir türlü haliyle kullanılmaktadır.

Etin direkt yemeği yapılabildiği gibi bazı yemeklerin içerisine ek malzeme olarak da katılabilmektedir. Birçok şekilde tüketilebilen et daha lezzetli hale gelmesi için bazı işlemlere de tabi tutulabilmektedir.

Örneğin etin ızgara ya da tavası yapılacağı zaman etler kullanılmadan önce etin marine ya da terbiye edilmesi olarak adlandırılan bir takım işlemler uygulanabilmektedir. Bu gibi işlemlerin yapılması sadece etin lezzetini arttırmakla kalmıyor aynı zamanda sağlığımıza da yararlı olmaktadır. Peki daha lezzetli hale gelen etler nasıl terbiye edilir ?


Etin terbiye edilmesi nasıl olur?

Etin terbiye edilme işleminin yapılması için öncelikle zeytinyağı, bitkisel yağ, salça, yoğurt, süt, soğan, sarımsak, tuz, karabiber, kimyon ve pul biber gibi bir takım baharatlardan oluşan bir sos karışımı hazırlanır.

Terbiye işlemi etin kuzu eti, dana eti ya da tavuk eti olmasına ve tarifine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca etin terbiye edilmesinin önemli olduğu kadar doğru yöntemle pişirmekte önemli olan bir başka ayrıntıdır.


Et daha lezzetli nasıl pişirilir?

Eti pişirirken kesinlikle kurutmamalı ve kendi et suyuyla birlikle pişirmelisiniz. Bunu sağlamak için kullanılan mangal, elektrikli ızgara ya da tava gibi pişirme aletleri güzel bir şekilde ısındıktan sonra etlerimizi pişirmeliyiz.

Eğer eti ızgarada pişiriyorsak et yüzeyinde ızgara izi çıktıktan sonra diğer yüzeyini çevirmeniz gerekir. Aynı izlerin diğer yüzeyinde oluşmasıyla etin suyunun kendi içerisinde kalması sağlanmış olur. Bu işleme mühürleme denir. Bundan sonra da eti kendi damak zevkinize göre dilediğiniz gibi pişirebilirsiniz.