Bayat Ekmeği Taze Hale Getirmenin Yolları

bayat ekmek

Bugün de sizlere küçük küçük sırlar vereceğim ve Bayat ekmeği nasıl taze hale getireceğimizi açıklayacağım. Öncelikle fazla ekmek aldığımız da bu durum karşımıza çıkar. İşte biz de burada sizin çözüm ortağınız olacağız ve bayat ekmekleri yemeye hazır hale getireceğiz. Ama önce belirtmeliyim ki ekmekleri daha uzun süre muhafaza etmek için buzdolabında saklamayı unutmayınız. Ve ekmeğinizi dilimler halinde saklayınız. Bunun için buzdolabınızın üstüne küçük küçük notlar bırakarak unutmamanızı sağlamış olursunuz.

Bazı buzdolaplarında meyve ve sebzelerin taze kalmalarını sağlayacak bölümler olur. Siz de bu bölümlerin küçük bir yerini ekmeğinizi için kullanabilirsiniz.

 

Ekmeği Daha Taze Hale Getirmek:

  • Öncelikle Bayat ekmeğinizi buhar da yavaş yavaş ısıtarak tekrar eski tazeliğine döndürebilirsiniz. Bunun için bir tencere ve süzgeç yeterli olacaktır. Tencereye suyu koyup kaynadıktan sonra üzerine süzgeci yerleştirin ve süzgecin üstüne ekmekleri koyun. Bu saye de suyun buharı ile ekmeğiniz kaybettiği nemi geri kazanacaktır. Ve eski tazeliğine kavuşacaktır. -Bir diğer yöntem ise fırında ısıtarak ekmeğinizi eski haline getirebilirsiniz. Bunun içinde düşük ısılarda ısıtmanızı tavsiye ediyoruz. Ve üzerine çok az miktarda su serpin böylelikle suyun buharı ile ekmeğiniz yumuşayacaktır.
  • Eğer ekmeğiniz ısıtılamayacak kadar bayat ise bu durumda yumurtalı ekmek yapabilirsiniz veya tost yapabilirsiniz. Bu yöntemlerin yanına ek olarak da ekmeğinizi ızgara da kızartabilirsiniz.
  • Çok bayat olan ekmekleri de kurutup blender yardımı ile ufak parçalara ayırıp köfte harcı için kullanabilirsiniz. Ve kalan kısmı da kavanozun içine koyup buzdolabında uzun süre muhafaza edebilirsiniz.