Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir?

benmari usulü çikolata nasıl eritilir

Benmari usulü çikolata eritme sorusuna cevap vermeden önce bu konuyla ilgili bazı noktalara değinmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Ancak sizler hızlı bir şekilde görmek ve hemen yemek tariflerinizde kullanmak için çikolata eritme yöntemini öğrenmek istiyorsanız üst kısımda bulunan videoyu izlemeye başlayabilirsiniz.

Benmari, ismini duyunca Fransızca olduğunu anladığınızı farkındayız. Yemeklerde kullanılmakta olan benmari pişirme yöntemi, banyo anlamına gelmektedir ve eritilmek istenen gıdanın, yanmasını engellemek adına yavaşça buharla eritme tekniğidir. Çikolata eritme ihtiyacı duyulduğunda tek yapmanız gereken benmari usulü eritme yöntemini kullanmak olacaktır. Mikrodalgaların yaygınlaşmasıyla birlikte, biraz daha zaman gerektirdiği için tercih edilmeyebiliyor. Ancak çikolatayı eritirken, yakmamanız için mutlaka benmari usulü eritme tercihini seçmelisiniz.

Videoda anlattığımız gibi, doğrudan sıcaklığa temas ettirmek istemediğimiz çikolata, kabın içerisine konulur ve içerisi su dolu olan çaydanlığın üzerine bu kap konulur. Kısık ateşte yavaşça buharlaşan su, üzerindeki kaba yeterli sıcaklığı vermeye başlayacak ve böylelikle çikolata eriyecektir. Burada kullanabileceğiniz kase cam olabileceği gibi, yapışmaz niteliği bulunan tencerede olabilecektir.

Bu usül ile eritmenin sizlere sağlayacağı en büyük fayda çikolatayı yavaşça eriterek, yakmamaktır. Çikolatanın tadında değişiklik olmadan eritebilmek için uygulanan benmari ve Dünya’nın her yerine aynı yöntem olarak kullanılmaktadır.

Benmari Usulü Eritmenin Püf Noktası

Sorunsuz bir şekilde eritme işlemini tamamlamak için içerisinde çikolata bulunan kabın, alt kısımdaki su ile temas etmemesi gerekiyor. Su buharlaştıktan sonra üst tarafa ısısını vermeli ve böylelikle yavaşça erime sağlanmalıdır. Erime işlemi başladığında, yavaşça karıştırarak, hızlandırabilirsiniz. Eğer su ile temas ederse, çikolataya su karışma durumu veya su kaynadığında kaseyi hareket ettirerek, dışarıya dökülme ihtimali ortaya çıkacaktır.

Kap Seçimi Önemlidir

Alt kısımda bulunan ve suyu içerisinde bulunduracak olan kap, kalın tabanlı ve hızlı şekilde ısı iletimi yapmayacak özellikte olmalıdır. Böylelikle hızlı erimenin ve yanma, yapışma gibi durumun önüne geçilmiş olur.

Çikolatanın bulunacağı kap ise, plastik veya eriyen malzemeden yapılmamış olmalıdır. Cam tercihi mantıklı olacaktır.

Kaplar iç içe geçmeli ve üstteki kap alt kısımda bulunan suyla kesinlikle temas etmemelidir.

Benmari Usulü Eritme Nasıl Yapılır?

Sırayla gidecek olursak;

Çaydanlık veya tencerenin içerisine yarı kısmına kadar suyla doldurarak işlemlere başlayın.

Üst kısımda tercih ettiğiniz kap, alt kısımdakine oturmalı ve asla suyla temas etmeyecek genişlikte olmalıdır.

Üstteki kaba çikolata koyduktan sonra ocağın altını kısık ateşte açın ve suyun buharlaşması için bekleyin.

Erime başladığında, hem yapışmaması hem hızlanması için sürekli karıştırmayı ihmal etmeyin.

  • Son olarak sizlere benmari usulü çikolata eritme ile ilgili bir video paylaşarak yazımızı tamamlamak istiyorum. Umarım sizlere konuyla ilgili yeterli derecede bilgilendirme sağlamışımdır.