Yaşamamız için En Büyük İhtiyaç Olan Suyun Faydaları

Suyun Faydaları

Vücut ve ruh sağlığımızı korumanın yolu yeterli miktarda su tüketmekten geçiyor. Bu yeterli bir sebep olsa da suyun faydaları insanoğlu için saymakla bitmiyor. Öyle ki, vücut ağırlığımızın yüzde 10’undan fazla su kaybı halsizliğe yol açarken, bu oranın yüzde 20’ye çıkması hayati tehlike oluşturuyor günlük su ihtiyacı ile alınan kaloriye göre 1500 kalori alıyorsanız günde 1.5 -2 litre su tüketmeniz gerektiği söylenmektedir. Suyun aynı zamanda 10 faydası vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

Ağız Kokusunu Önler

Tükürük üretiminin azalması nedeniyle, ağız temizliği için gerekli olan sıvı yetersiz kalır. Gün içerisinde yeterli sıvı tüketilmediği takdirde tükürük miktarı azalabilir. Tükürük salgısının azalması, kokunun yanı sıra ağız kuruluğuna da yol açar.

Beyinsel Faaliyetler İçin Önemlidir

su-saglikli

Susuzluk unutkanlığın yanı sıra, dikkat süresini ve hareket yeteneğini de olumsuz yönde etkiler. Unutkanlık merkezimiz beynimiz olduğu için beyimizi iyi beslemeliyiz. Bunun için sağlıklı ve yeterli miktarda su tüketmemiz önerilir.

Stresle savaşır

Eğer vücudunuzda yeteri miktarda su yok ise hem ruhen hemde fiziksel olarak kendinizi stresli hissedersiniz. Beyin dokusunun % 85’i sudan oluşur. Susuz kalan beyin dokuları, su içmek için sürekli bir istek duymamıza neden olur ve suya erişimin olmadığı durumlarda kendimizi gergin hissederiz.  Ve bu sizi hem stres hemde farklı yönlerden etkiler kendinizi sinirli hissedersiniz.

Saçlara sağlık katar

su-sac-fayda

Sonbahar gibi mevsim geçişlerinde saç dökülmelerine karşı uyaran uzmanlar, özellikle bol su tüketimi ve sağlıklı beslenmeyle bu sorunun ortadan kaldırılacağını belirtiyor. Günde 2 – 2,5 litre su içmek, cildimize olduğu gibi saçlı derimize de gerekli nemi içeriden sağlayarak saç dökülmesinin önlenmesinde önemli rol oynar.” dedi. Saç dökülmesine karşı deri temizliğinin “Günümüz insanı, sanayi artıkları, hava kirliliği, çalışma ortamı gibi nedenlerle saçlarını her gün ya da gün aşırı yıkamak zorunda kalıyor yetersiz su tüketimi saç kuruluğuna ve kırılmasına neden olur ayrıca sac kepeklenmelerine ve sac kayıplına neden olur yetersiz su tüketimi.

Kas kitlesi fazla olanlar için daha çok gereklidir

Özellikle kas geliştirici antrenmanlar yapanlar için bu dört kural kilit bir öneme sahip spor yaparken sağlığımızı korumak için düzenli egzersiz düzineli uyku yeterli su tüketimine dikkat edin.

Reflünün en doğal tedavi yöntemidir

Reflü hastalarının her yemekten yarım saat önce 1 su bardağı ılık su ile elma sirkesi karıştırıp kullanmaları doktorlar tarafından önerilir. Su içmek bazı hastalarda reflünün etkisini azaltırken, bazı hastalarda tamamen iyileşme dahi görülür.

En önemli suyun faydaları arasındaki ise kalp dostu olması

su-icmek

Su tüketiminiz yetersiz olduğunda kan hacminiz düşer dolaşım sisteminizi olumsuz etkiler ve kalbe düşen yükü artırır.  Kanımız hücreler su ile tüketimiz maddeleri daha hızlı taşır.

Böbrek taşı riskini azaltır

Vücudumdaki yabancı ve zararlı maddeleri böbreklerimizden uzak tutar. Yeterli su tüketilmediği takdirde vücudumuzdaki yabancı maddeleri uzaklaştırmada sıkıntı yaşar. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, fazla kilolar, yeterli miktarda sıvı alınmaması ve aşırı tuz tüketiminin böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayan önemli faktörler olduğunu belirten uzmanlar, önemli tavsiyelerde bulundu.

Kabızlığın önüne geçer

Yetersiz su tüketimi sindirim sisteminizi yavaşlatır. Lift besinler sindirim sisteminin düzenlemesinde suyun birçok etkisi vardır. Bağırsakların düzenli çalışması için mutlaka su tüketiminin yeterli olması gereklidir.

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeye yardımcı olur

hamilelikte-su

Sağlıklı bir gebelik dönemi için, annenin artan su ihtiyacını karşılaması gerekir. Gebelik döneminde vücudun daha fazla suya ihtiyacı vardır bebeğin gelişimi anne karnındaki sıvı için olur.  Anne adayı günde yaklaşık 2,5-3 litre kadar su içmelidir. Bu yaklaşık olarak 12-15 bardak civarındadır. Hamilelerin özellikle karınları büyüdükten sonra sürekli mutfağa giderek su içmek için üşenmeleri doğaldır bu nedenle yanlarında sürekli bir pet şişe taşımaları önerilir.

Yanınızda pet şişe taşırsanız gün içerisinde hiç fark etmeden bol miktarda su içtiğinizi görebilirsiniz. Ayrıca pet şişeler ile ne kadar su içtiğinizi takip etmeniz daha kolay olacaktır, bardakları saymak çoğu zaman unutulur. O nedenle her dayım yanınızda su olması gebelerin ve bebeklerinin gelişiminde büyük etki gösterir.

Anlatmış olduğumuz ve değindiğimiz en etkili 10 adet suyun faydaları nelerdir sorunuza cevap verdiğimizi düşünüyorum. Umarım sizlerde günlük en az 2 litre su içmeyi ihmal etmezsiniz.