Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Böbrekler vücudun oluşturmuş olduğu atık maddelerin dışarıya atılmasına yardımcı olan organımızdır. Bu yüzden böbreklerin görevini iyi yapması lazımdır.Görevini düzenli yapmayan böbrekler idrar yolunun tıkanmasına sebebiyet verir. Bu yüzden böbrek hastalarının hayati fonksiyonlarını kaybetmesine ön ayak olur.

Böbreklere iyi gelecek olan yiyecekler doğada yetişmekte olan bitkilerden ibarettir. Bütün kişilerin beslenmesine ve böbreklere iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde böbreklerinde olumsuz olarak rahatsızlıklar meydana gelecektir. Bu rahatsızlıklar kişiye hayati önem arz edecektir.

Pirinç

pirinc

Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi temin eden bir karbonhidrattır. Pirinç düşük potasyum maddesi içerdiği için böbreklere iyi gelir. Fazla olarak alınan potasyum maddesinin böbreklere katkısı oldukça fazladır.

Su

su

Vücudun %60’nın su olduğu düşünürseniz suyun faydasını daha çok anlayacaksınız. Böbrekler çok sayıda kılcal damarlardan oluştuğu için zehirli maddeleri süzerek kanımızdan ayrıştırır. Bu zararlı maddeleri su tüketerek vücuttan atabiliriz. Bir insanın günde en az 2 litre su içmesi doktorlar tarafından önerilir. Böbrekler ise vücuttaki toksik atıkları süzmek için suya ihtiyaç duyar . Böbrekleri susuz bırakmayın.

Yoğurt

yogurt

Kalsiyum ve D vitamini içeren yoğurt böbreklere çok faydalıdır. Böbreği bir çok hastalıktan korur. Yemek sırasında tüketilen yoğurt böbreklerin doğal ilacıdır. Böbrek fonksiyonlarına olumlu etki sağlar. Böbrek sistemini düzenler ve böbreklerinde iyi çalışmasında büyük payı vardır.

Kızılcık

kizilcik

Kızılcığın birçok önemli hastalığa iyi geldiğini herkes bilir. Böbrek taşlarına da çok iyi gelir. kızılcık bakterilerin idrar yollarına tutunmasını engeller. İdrarda ki asit seviyesini yükselterek böbrek taşlarına karşı bir duvar gibi önlem alır.

Isırgan Otu

nane

Isırgan otu öde, idrar ve daha sayamadığımız birçok hastalığın önüne geçer. Yani ölümden başka her şeye iyi gelen şifalı bitkidir.Böbreklerin hızlanmasında çok iyidir. Isırgan otunu çay halinde de tüketebilirsiniz. Böbrek hastaları hekime danışmadan kullanmayınız.

Elma

elma

Böbreği temizler ve lif içeriği özelliği ile süzme işlemine en iyi şekilde fazlasıyla yardımcı olur. Özellikle kırmızı elma böbrek hastalarına çok önerildiği gibi yanı sıra hastalıklara yakalanmamak için tüketilmesi tavsiye edilir. Sağlıklı veya hasta olan her insana günde bir elma tüketmesi gerekmektedir.

Maydanoz

maydanoz

C vitamini bol olarak bilinen maydanoz içerdiği mineraller böbreklerin çalışmasına ve temizlemesine yardımcı olur. Hele deböbrek hastalarında vücutta ki suyu dengelemek için çok tavsiye edilir. Maydanozun enerjisi ve lif etkisi yüksektir. Merkezi sinir sistemi üzerinde büyük rolu vardır.

Somon Balığı

somon

Böbrek hastalarında toparlayıcı ve tedavi edici omega 3 balık grupları büyük role sahiptir. Rahat bir şekilde böbrek fonksiyonlarını gerçekleştirmek için hafta bir tüketilmesi tavsiye edilir. Böbreklerin çalışması ve hastalıkların olumlu yönde değişmesine yardımcı olur.

Soya Proteini

Kemik sağlığı için çok önemli olan fosfor ihtiyaçtan fazla tüketildiğinde kemiklere fazlası ile zarar veriyor. Fosforu vücuttan atmak için çalışan böbrekler çok yoruluyor. Dozunu ayarlayamayanlar için sütle aynı besleyiciyi taşıyan soya ürünleridir. Soya ürünleri böbreklerin yorulup yıpranması riskini ortadan kaldırır.