Yenilendik! Binlerce yemek tariflerimiz artık yepyeni tasarımın içinde.

Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler

Bulaşık makinesi içerisine attığınız her türlü ürünü sorunsuz yıkayacak diye bir kural asla yoktur. Bazı ürünler dayanıksız olduğundan hasar görebilir. Ancak keşke sorunumuzu hasar ile atlatabilsek. Burada meydana gelecek olan gerçek problem, makinede yıkanması uygun olmayan ürünlerin yıkanması sonucunda ortaya çıkacak kanserojen riskidir. Sürekli olarak yıkama hatası yapılması sonucunda kendinizin ve yıkanan ürünlerden besin tüketenlerin sağlığını riske atmış olursunuz.

Fiyatlarının ucuzlaması ve her ailenin evine bulaşık makinesi alabilecek güce sahip olması sonucunda, günümüzde her evde bulunmaktadır ve insan hayatını kolaylaştırmaya devam etmektedir. El ile yıkama az bulaşık sayısı olmadığı zaman neredeyse düşünülmemektedir. Durum böyle oluncada ürün gözetmeksizin, bulaşık makinesinde yıkama yapılmakta olup, kolaya kaçılmaktadır. Ancak bilinçsizce yapılan bu davranış sağlık konusunda tehlikeleri peşinde getirmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sebeplerden dolayı bulaşık makinesini kullanmaya başlamadan önce bilinçlenmeniz ve tehlikelerden uzaklaşmanız açısından aşağıda belirttiğimiz araç ve gereçleri makinenizde yıkamaktan kesinlikle uzak durun.

Bulaşık Makinesinde Bunları Asla Yıkamayın !

Seramik Yemek Takımları

seramik ürün

Seramik içeriğe sahip olan tüm ürünleri makinenizden uzak tutun. Başlıkta sadece yemek takımları olarak belirttik ancak tava ve tencerenizide elde yıkamalısınız. Eğer tabakları yıkamayı makinede yaparsanız zamanla veya ilk yıkamada, çatlama problemiyle karşılaşacaksınız. O severek aldığınız ürünün bir kenarı koptuğunda sizin için hiç bir anlam ifade etmeyecek ve her yemek yediğinizde gözünüze takılacak.

Teflon İçerikli Ürünler

teflon tava

Yapışmaz yüzeyi sayesinde yemek pişirirken bizlere büyük kolaylık sağlayan ve bizi büyük bir dertten kurtaran teflon yüzeyli tencere veya tavalar, aynı zamanda yıkanırkende aynı kolaylığı sağlamaktadır. Ancak bu yıkama el ile yapılınca geçerlidir. Bulaşık makinesi tarafından uygulanan tazyikli su ve güçlü sökücü etkiye sahip deterjanı bir araya geldiğinde teflon kısma zarar vererek, aşınmasına sebep olur. İlla ki duymuşsunuzdur; teflon tavalar çizildiğinde kanserojen etkiye sahip olmaktadır. Bu yüzden elde yıkamayı tercih etmelisiniz.

Döküm Tava

döküm tava

Döküm tavalar, eski zamanlardan günümüze kadar popülerliğini yitirmemiş aksine son zamanlarda her türlü tencere ve tava satmakta olan mağazalarda karşımıza çıkmaktadır. Genç kızların mutlaka çeyizinde görmek istediği döküm setlerin, demirden yapıldığı aşikardır. Demir ile suyun teması sonucunda bir süre sonra paslanma olayının gerçekleştiğini en küçük çocuk bile bilmektedir. Dolayısıyla paslanmanın önüne geçmek adına makinede yıkamayın, lütfen biraz uğraşın.

Plastikten Üretilmiş Yoğurt ve Dondurma Kapları

yoğurt kabı

Herkesin evinde mutlaka annelerin bu kapları, saklama kabı olarak kullandığı görülmüştür. Özellikle ülkemizde yaygın olan bu anlayış sayesinde bir çok genç yazın hüsrana uğramıştır. Çünkü dondurma kabının içerisine fasulye koyarak, buzluğa atan troll anneler çocuklarını nasıl bir hayal kırıklığına sürükleyeceğini farkında değildir. İşin şakası bir yana yukarıda bahsetmiş olduğumuz yüksek ısı derecesine sahip suyun dayanıksız plastik ürünleri eritme ihtimali bulunmaktadır. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse, makinedeki diğer malzemelerinize bulaşacak ve hiç hoş olmayan bir görüntü ile yüzleşeceksiniz. Her ihtimale karşılık elde yıkayın diyoruz.

Profesyonel Bıçaklar

bıçak seti

Normal meyve, kahvaltı bıçaklarından bahsetmiyoruz. Özel olarak satılmakta ve genellikle set halinde bulunan profesyonel bıçaklar; et, ekmek, peynir gibi ürünleri kolay bir şekilde kesmek için tasarlanmıştır. Tomarla para verdiğiniz bu bıçakların kullanım süresini arttırmak istersiniz değil mi ? Hemde bıçağında körelmesi problemiyle karşılaşmadan uzun yıllar kullanmayı sürdürmek istersiniz diye düşünüyoruz. Eğer  böyle bir düşünceye sahipseniz bulaşık makinesine atmadan elde yıkamaya özen göstermelisiniz.

Alüminyum Folyo

alüminyum folyo

Kanserojen olacağı için yemeklerinizde kullanmamanız uzmanlar tarafından uzun zamandır açıklanmakta olan alüminyum folyo, bulaşık makinesinede büyük zararlar verebilmektedir. Nasıl bir ürünmüş hem bana hem makineme zarar veriyor diyerek ona kızın ve bunu hayatınızdan çıkarın.

He kullanırsanız ne mi olur ? Folyonun yüzeyi çıkar ve hızlı bir şekilde kimyasal reaksiyona girerek, simsiyah ve yapışkanımsı bir madde makinenizde bulunan diğer eşyaların üzerine bulaşır. Sonra elde yıkamaya devam edersiniz, hemde sayıklayarak.

Ahşap Ürünler (Kesme Tahtası vs.)

kesme tahtası

Tahta içeriğine sahip olan bu ürünlerin başında kesme – doğrama tahtası gelmektedir. Ayrıca bu gruba dahil olan ahşap sapa sahip ürünlerde bulunmaktadır. Bunların neden bulaşık makinesinde yıkanmaması gerektiğine gelecek olursak, makine tarafından verilen yüksek sıcaklıktaki su ahşabın kimyasına zarar vermektedir. Yüksek ısı sonucunda kırılma ve çatlama gibi sorunlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Ayrıca yıkama sonrasında makinenin kurulama özelliği sayesinde, yüksek ısı sonucunda oluşan çatlaklar içerisinde bakteri üreme ihtimalinin yüksek olması, sizin elde yıkamanız için geçerli bir sebep olarak gözüküyor.

Kristal Ürünler

kristal bardak

Kristal bardaklar veya süs eşyaları genellikle fazla kullanılmamakta olup, dekor amaçlı evlerde yerini almaktadır. Ancak bazı kişilerin misafirlerine kristal bardaklarda ikram etmesi sonucunda, yoğun bir bulaşık çıkabilmektedir. Bu karmaşadan bir an önce kurtulmak isteyen kişi, hızlı bir şekilde bulaşık makinesinde yıkama yoluna gidecektir. Ancak yüksek ısı kristale zarar vererek, parlaklığını azaltır ve çatlatma gibi problemle karşılaştırabilir.

Bakır Ürünler

bakır tava

Yıkamayın bunları da. Nedeni ise bakır özelliğini kaybediyor olması. Eskiden kalaycılar vardı, hemen gidip hallederdiniz. Ancak şimdi çöpe atıp yenisini almanız gerekebilir ve bu sizi maddiyat anlamında zarara uğratır.

Isı Koruyucu Termos Bardak

termos

Kahve kullanımının artmasıyla, piyasada satılmakta olan bir çok marka kişiye özel termos bardaklar bulunmaktadır. Bunların bir çoğu merdiven altı olarak tabir ettiğimiz, kalitesiz ürünler kullanılarak hazırlanmaktadır. Durum böyle oluncada sağlıksızlık, yüksek derece problem olarak önümüze çıkmaktadır. Ayrıca para verdiğiniz ürünün hızlı bir şekilde özelliğinin yitirmesini istemezsiniz diye düşünüyoruz.

Eğer termos özelliğine sahip ürünleri makinede yıkarsanız, zamanla iç kısmında aşınmalar olduğunu ve sıcaklığı eskisi kadar uzun süre muhafaza edemediğini görürsünüz. Sonuç olarak makinede kesinlikle yıkamanızı tavsiye etmiyoruz.

El İşçiliği ile Boyanmış Bardaklar

el işçiliği bardak

Özel boyalarla yapılmayan bu ürünler genellikle süs olarak kullanılması için tasarlanmıştır. Hassas ürünler kategorisinde bulunan bardakların, güzelliğini yitirmemesi adına yüksek basınçlı suya maruz bırakmamanız gerekmektedir. Hem paralarınızı hem o bardağı yapan kişinin emeklerini çöpe atmayın.

Saklama Kapları (Plastik)

saklama kapları

Saklama kaplarınızı plastikten değilde camdan kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Zamanla plastik üzerinde bakteriler oluşabilmekte ve cam kadar sağlıklı olmamaktadır. Ayrıca yıkanma sırasında makineye atmanız zarar görme gibi problemleri size getireceğinden, zamandan kazanç sağlamak adına cam saklama kaplarını tercih edebilirsiniz.

Ben paramı düşünürüm cama o kadar para veremem derseniz, sizlere söyleyebileceğimiz tek şey, bu ürünleri makinenin en üst gözüne ters olarak koymak olacaktır. Başka da bizden akıl beklemeyin.

Baskılı Herhangi Malzemeler

baskılı ürünler

Dekoratif anlamda beğenerek aldığınız ve para harcadığınız ürünlerin üzerindeki baskıların tamamen çıkmasını istemezsiniz diye düşünüyoruz. Suya dayanıklı olarak insanlara söylenen bu ürünlerin yıkanması genellikle bir risktir. Ayrıca baskının sökülmesi gibi bir durum gerçekleşirse makinenizde zarar görebilir. Çünkü suyun gidiş yeri tıkanacak ve kalıcı hasarlar ortaya çıkacaktır.

Cam Şişe

cam şişe

Cam şişeler ismini bu listede görünce şaşırdığınızı biliyoruz. Ancak hemen korkmayın, durum sandığınız kadar vahim değil. Sadece bir ihtimali göz önünde bulundurmanızı istiyoruz. Cam şişelerin bazıları ince olarak tasarlandığı için, bulaşık makinesinde kırılma ihtimali bulunmaktadır. Eğer bahsedilen kırılma işlemi gerçekleşirse, makinenizde geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilir. Sonra bir sürü masraf ile yüzleşebilirsiniz. Aklınızın bir köşesinde bulunsun.