Buzdolabına Girmemesi Gereken Yiyecekler

buzdolabına konulmayan

Besinlerin bozulma sebeplerinden biri uygun sıcaklıkta saklanmamasıdır. Hepimizin evinde buzdolabı kullanılmaktadır. Oda sıcaklığında bozulacağı bilinen yiyeceklerin buzdolabında saklanması gerektiği de bilinmektedir.

Buzdolabına koyulabilen yiyecekler uzun süre bozulmadan kalacak, tazeliklerini koruyacaktır. Bu kadar faydalı olan buzdolabına bazı besinlerin koyulmaması gerekmektedir. Acaba buzdolabına girmemesi gereken yiyecekler nelerdir, bu besinler nasıl saklanmalıdır, bunlar merak edilen konulardır.

Bazı besinler buzdolabında saklanırsa özelliklerini kaybetmekte, lezzetleri azalmakta ve bozulabilmektedir. Hangi tür yiyeceklerin hangi sebeple buzdolabından uzak tutulması gerektiğini aşağıda göreceksiniz

Bal ve reçel: Dolapta saklanmaması gerekenlerin başında gelir. Soğuk ortamda kristalleşecek, donmaya uğrayacaklardır.

Zeytinyağı: Işıksız, serin bir yerde saklanması yeterlidir. Buzdolabında koyulaşacaktır.

Domates: Dolapta tadını kaybeden yiyeceklerdendir. Buzdolabına niye girmemelidir derseniz, sebebi soğukta olgunlaşmasının duracak ve tatlarını kaybedecek olmalarıdır.

Patates: İçindeki nişasta buzdolabına girdiğinde şekere dönüşeceği için tadını da etkileyecektir. Mutlaka dolap dışında ama mümkünse karanlık, az nemli, serin bir ortamda saklanmalıdır.

Soğan ve sarımsak: Buzdolabının nemi her ikisini de etkileyecek, çabuk bozulacaklardır. Serin ve kuru bir ortamda saklanmaları gerekir. Bez torbalar soğan ve sarımsak saklamak için en uygunudur. Ayrıca soğanlarla patatesler aynı yere de koyulmamalıdır.

Ekmek: Sıcaklık düştüğünde ekmeğin bozulması hızlanacak, lezzetini kaybedecektir. Kuru, serin bir ortamda bir ekmek kutusu içinde koruyabilir veya 4 günden daha uzun süre saklamak isterseniz dilimler halinde ve bir örtüyle sarılmış olarak derin dondurucuya kaldırılabilirsiniz.

Kahve: Buzdolabında saklanan kahvelerin tadı değişecek, başka kokular içine sinecektir. Aromasını kaybetmemesi ve tazeliğini koruması için oda sıcaklığında bulundurulmalıdır. Kahveniz fazla ve uzun süre tüketmeyecekseniz derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Çikolata: Buzdolabında bekletilen çikolataların üzerinde bir süre sonra beyaz renkli bir tabaka oluştuğu görülecektir. Oda sıcaklığı çikolatalar için yeterli olacaktır. Fazla sıcak ortamlarda da eriyecektir.

Bazı meyveler: Muz, avokado ananas, şeftali, turunçgiller gibi meyveler oda sıcaklığında saklanırsa lezzetlerini daha uzun süre koruyacaklardır.