Çakal (Dağ) Eriği Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

çakal eriği

Çakal eriğinin tıptaki ismi Prunus Spinosa ‘dır. Halk arasında dağ eriği, yabani erik gibi isimlerle de anılır. Ekşimtrak bir tadı vardır. Çakal eriğinin boyu yaklaşık olarak 3 veya 4 metre civarındadır. İlkbahar aylarında özellikle de nisan-mayıs döneminde beyaz renkli çiçek veren bir bitki türüdür. Meyveleri ise sonbahar- kış ayları gibi olgunlaşır. Bu bitkinin üzerilerinde dikenleri vardır. Ayrıca mor renkte ekşimsi bir meyve de verirler.

Genellikle orman alanlarında çok bulunur. Kuru havalarda bu bitki toplanarak kurutulur. Çakal eriği özellikle Asya ve Avrupa ülkelerinde yetiştirilmektedir. Bunun yanında Afrika ülkelerinin bilhassa kuzeybatı bölgesinde bu bitki yetiştirilmektedir. Bizim ülkemizde ise Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde çakal eriği üretimi yapılmaktadır.

Çakal eriğinin insan sağlığı açısından birçok faydası vardır. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerin baş belası olan sivilcelere çare olma konusunda birebirdir. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler de çakal eriğinin nimetlerinden faydalanabilir. Zira çakal eriği kabızlık sorununa çözüm olma konusunda da oldukça etkilidir. Bunun için çakal eriği bitkisinin çiçekleri kaynatılarak sıcak olarak içilir. Ayrıca tatlandırmak amaçlı isteğe göre bal da katılabilir. Ayrıca ishal sıkıntısı yaşayanlarda ishali kesmek için de kullanılır. Bunun için çakal eriğinin meyvesi kaynatılarak sıcak olarak içilir. Vücuttaki toksinleri atmak için de çakal eriğinden faydalanılabilir.

Çakal eriğinin yaprakları vemeyvelerinin kaynatılarak içilmesi vücuttan ter yoluyla toksinlerin atılmasını sağlar. Aynı şekilde çiçeklerinin ve yapraklarının kaynatılarak içilmesiyle kan temizleyici özelliğinden de yararlanılır. Bademcik iltihaplarının tedavisinde de çakal eriğinin etkisi vardır. Bu etkisini görebilmek için yapraklarının kaynatılıp bu suyla gargara yapılması ve ayrıca bu çaydan içilmesi gerekir. Fakat etkisini görebilmek için bir süre düzenli olarak uygulanmalıdır.

Çakal eriğinin kalp sağlığı açısından da fayddaları vardır. Çakal eriği meyvesi ve yaprakları kaynatılıp soğuk olarak içildiğinde kalbin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır. Bunun için de ara ara uygulamak gerekir. Çakal eriği marmelat yapımında da kullanılır. Bu marmelat hem çok lezzetli olup kahvaltılarla keyifle tüketilir, hem de mide sorunlarına çözüm olur. İştahsızlık sorunu yaşayanlar çakal eriği tüketerek iştah sorunlarına çare bulabilirler. Çünkü çakal eriğinin iştah açmak amaçlı da kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca bu bitki anne sütünü arttırmak için de kullanılır. Yine bunun için de çakal eriğinin kaynatılıp suyunun içilmesi gereklidir. Yemeklere lezzet katmak için limon, sirke gibi ekşi ürünlerin yerine çakal eriği de kullanılabilir. Basur sorunu yaşayanlar da bu bitkiden tüketebilir.

Görüldüğü üzere çakal eriğinin sağlık açısında saymakla bitmeyecek kadar fazla faydası vardır. Ayrıca bilinen bir yan etkisi de yoktur. Bunun için de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Fakat her ihtimale karşı özellikle de sağlık sorunu yaşayanlar bir uzmana danışıp o şekilde tüketmelidirler.