Deri ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

mürekkep lekesi çıkarma

En sinir bozucu lekelerden biri olan mürekkep lekesi, lekeyi temizlerken de oldukça zorludur. Özellikle cebinizde kalan tükenmez kalemin mürekkebi kıyafetlerinize bulaştığında söylenmeden edemezsiniz. Deri, giysi ve kumaştan mürekkep lekesi nasıl çıkar buna biraz değinmek istiyoruz.

Mürekkep lekesi ile karşı karşıya kaldığınızda hemen lekeye müdahale etmeniz inatçı lekenin oluşmasına engel olacaktır. Bunun için alkol yardımcı olacaktır. Fakat zorlu lekelerde saç spreyi yardımınıza koşacaktır.

Mürekkep lekesi üzerine bir miktar saç spreyi sıkıp iyice ovalamalısınız. Lekenin azaldığını gördüğünüzde işleme devam edebilirsiniz. Sonrasında su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi deri malzemelerinizin üzerinde uyguladığınızda lekenin tamamen çıktığını göreceksiniz.

Giysi ve kumaş yüzeyinden mürekkep lekesini çıkartmak için aseton yardımcı olacaktır. Öncelikle lekenin üzerine aseton sıkmadan önce giysi yada kumaşın arka yüzeyine temiz bir havlu koymalısınız. Sonrasında asetonu leke üzerine sıkarak alttaki havlunun lekeyi emmesini bekleyebilirsiniz. Ardından tekrar aseton sıkarak ovalama işlemi yapıp giysi yada kumaşı su ile durulama yaparak çamaşır makinesinde yıkamalısınız.

Deri, giysi ve kumaştan mürekkep lekesi nasıl çıkar bu lekeler oldukça zor lekelerdir. Lekeye müdahale ederken etrafa yayılmamasına dikkat etmelisiniz. Yıkama işleminde ılık su kullanmanız da lekenin kalan izlerinin yayılmasına engel olacaktır. Mürekkep lekesinde ayrıca düz yüzeylerde vazelin kullanıp biraz ovma yaparak temizleme işlemini yapabilirsiniz. Bu sayede inatçı mürekkep lekelerinden daha çabuk kurtulabilirsiniz.