Lahana Hakkında Bilinmeyenler

Lahana

Lahana kış aylarının vazgeçilmez sebzesi olarak karşımıza çıkıyor, çocuklarımız için ve kendi sağlımız için lahanayı bol tüketmeliyiz. Lahana yapraklarını cildimize sürdüğümüzde cildi parlatma ve temizleme gibi bir özelliği vardır. K vitamininin yaklaşık olarak tamamını lahana yiyerek karşılayabiliriz. Öncelikle size lahana nedir, çeşitleri, faydaları, zararları, lahana yaprakları nasıl ayrılır gibi pratik bilgiler vereceğiz.

Lahana Nedir?

Lahana Yemeği

 

Düşük kalorili yeşil yapraklı bir besin kaynağı olarak karşımıza lahana çıkmaktadır. En çok tüketilen yöre Karadeniz olarak karşımıza çıkar. Lahana yaz aylarında özellikle tercih edilir. Lahanayı sağlıklı kılan içinde bulundurduğu vitaminler ve minerallerdir. Demir, magnezyum, fosfor ve kalsiyum içerir. C ve B vitaminlerini de içinde barındırmaktadır.

Lahana Çeşitleri

lahana cesidi

 

Brüksel lahanası, ufak boyutu ile diğer lahana çeşitlerinden oldukça farklı bir görünümdedir. Taneli ve sulu yemeği ile oldukça lezzetli yemeklerden biridir.

Kırmızı lahana ise, mor renginde olan ve boyutu beyaz lahana kadar büyük olmayan bir lahana çeşididir. Genellikle salataların süsü olarak bilinir. Salatalarda en çok kırmızı lahana çeşidi kullanılır.

Kara lahana ise; Karadeniz bölgesinde en çok yetişen ve o yörenin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Ispanağı andıran görüntüsü ile kara lahana sarması ve yemekleri yapılmaktadır.

Beyaz lahana ise hepimizin bildiği, hem turşu hem de yemek yapımında kullanılır. 5-6 kiloya kadar büyüyebilen lahana türü olarak bilinmektedir.

Yaprak lahana ve Milano lahanası ise diğer lahana türlerindendir.

Ülkemizde en çok tüketilen lahana Kara ve beyaz lahanadır. Kırmızı lahana da en çok salatalarda kullanılır. Brüksel lahanası genelde dünya mutfaklarında ya da restoranlarda tercih edilir.

Lahananın Faydaları Nelerdir ?

lahananın faydaları

 

 • En önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır.
 • Cilt bakımı için kullanılır. Parlaklık verir ve cildi temizler.
 • İçinde D vitamini olduğu için ciltteki kirlilikleri atma da yardımcı olur.
 • Cildin yumuşamasını ve esnemesine katkı sağlar.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Kaşıntı, kepek oluşumunu azaltır.
 • Kanser hücrelerini azaltma da faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hafıza kaybı ve alzheimer hastalıklarına iyi gelir.
 • Göz sağlığında etkilidir.
 • Lahananın çorbasını yapıp içenler hem diyet yapmış olurlar hem de kabızlık sorunu varsa gidermiş olurlar.

Gördüğünüz gibi birçok hastalığa iyi geliyor. Bunları bilip de lahana tüketmemek olmaz. Lahana, Akdeniz ve Karadeniz’in birçok yerinde aşırı bir şekilde gerek sade olsun gerekse de yemeklerde olsun kullanılmaktadır.

Lahananın Zararları

Genel olarak lahananın sağlığa zararı olmadığı görülür. Guat hastaları için fazla önerilmez. Tabi ki her şey gibi lahanayı da fazla tüketmemek gerekir. Aşırı kullanımı su kaybına neden olduğundan dozunda yenilmelidir. İshal sorunu olanlar lahana suyunu fazla tüketmemelidir.

Lahana Yaprakları Nasıl Ayrılır?

Lahananın yapraklarını ayırmak için öncelikle huni şeklinde oyup çıkarılır. Yapraklar dikkatlice çıkarılır. Haşlama işlemi yapılır. Böylelikle kolay bir şekilde çıkarmış ve yırtmadan sarma işlemini rahat bir şekilde yapmış olursunuz.

Sebze yemekleri kategorimize göz attınız mı?