Dikkat Bu Besinler Bedeninizi Gülümsetiyor

Dikkat Bu Besinler Bedeninizi Gülümsetiyor

Bireyler günlük hayatın koşuşturmacası içinde yediklerine ve içtiklerine pek dikkat etmezler. Halbu ki tüketilen besinler günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarımızı karşıladığı gibi bunun yanında da günlük sarf edeceğimiz enerji miktarını da bize sunmalıdır. Bunların karşılanamadığı zamanlarda ise halsizlik ve yorgunluk gibi birtakım problemler de baş gösterecektir hali ile.

Peki, sizler bu noktada ne yapmalısınız? Tüketmeniz gereken enerji, vitaminleri günlük olarak almaya özen göstermeli ve kaliteli beslenme alışkanlığı kazanmalısınız. Bunun dışında devamlı kalori takibi yaparak kendinizi yıpratmak yerine mutlu olduğunuz yiyecekleri de tüketmeniz de hiçbir sakınca yoktur. Önemli olan ölçüyü kaçırmamaktır. Şimdi ise sizlere mutluluk verdiği kanıtlanan 5 yiyecek sunmak istiyoruz. O zaman gelsin mutluluk iksirlerimiz.

Kaju Fıstığı

Kaju Fıstığı

Kaju içerisinde zengin miktarda çinko barındırmaktadır. Çinko bireylere enerji verene bir besin olduğundan dolayı bağışıklık sisteminizi koruyacak bunun yanında ise vücut direncinizi yükselterek ihtiyacınız olan enerjiyi de sizlere sunacaktır.

Çinko kaynağı açısından bir diğer önemli besin ise kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeği  de kaju fıstığı ile aynı özelliklere sahiptir ve sizlerde kabak çekirdeği ile birlikte bu enerjiyi elde edebilirsiniz.

Brokoli

Brokoli

Brokoli vğücudumuza nasıl bir mutluluk sağlar dediğinizi duyar gibiyiz. Vücudun mutluluğu ile bireyin mutluluğu birbirinden çokta farklı değildir, aslına bakarsanız. Zira bireyin mutluluğu için istediklerinin olması gereklidir. Bu beden yani vücudumuz içinde böyledir. O da tıpkı bireyler gibi istediklerini aldığı zaman olumlu tepkiler ermektedir.

Brokoli de ise vücudun istediği tüm özellikler barınmaktadır. Brokoli içerisinde önemli miktarda krom olduğundan dolayı beden için ekstra enerji sağlamaktadır. Krom vücutta serotonin hormonunun üretimini desteklemektedir. Ruh halimiz için ise bunun sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır.

Aşırı uyku ile aşırı yemek tüketme gibi atiptik depresyon belirtilerini azaltmaktadır. Vücudumuza etkisi bu denli büyük olan kromun bulunduğu diğer besinler ise; üzüm suyu ve patatestir.

Somon

Somon

Yazları sıcaklarda güneşin altında bir miktar durmak bedenlerimizi mutlu edebilmek için bir diğer faaliyettir. Güneş altında durarak gerekli vitaminleri almamız sağlanır. Güneşin etkisini kaybettiği kış aylarında ise bu eksikliği giderebilmek adına somon imdadımıza yetişmektedir.

Güneş ışığı vitamini olarak nam salmış olan D vitamini somon balığı içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. D vitamini açısından zengin olan bir diğer besin ise yumurta sarısı ve süttür.

Nohut

Nohut

Ana yemeğinden tatlısına kadar her türlü öğünün içerisine dahil olan bu eşsiz lezzetinde bedenlerimiz için tam bir vitamin deposu olduğunu biliyor muydunuz? Serotonin ile norepinefrin hormonunun beden tarafından üretilebilmesi için B6 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. B6 vitamini ise nohut içinde bol miktarda bulunmaktadır.

Şayet bireyde ciddi oranda bir B6 vitamini eksikliği var ise zihin bulanıklığı ve sinirlilik  gibi zorluklar da yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu sağlık sorunları ile karşılaşmamak adına sizler de B6 tüketimine özen gösteriniz. Bunun yanında B6 açısından zengin olan bir diğer gıda ise muz, alabalık ve fasulyedir.

Ispanak

Ispanak

Magnezyum da serotonin gelişiminde önemli etkileri olan bir mineraldir ve beden tarafından oldukça sevilen bu mineral ıspanak içerisinde oldukça bol bulunmaktadır. Magnezyum eksikliğinde anksiyete ve uykusuzluk ile yorgunluk gibi sorunlar ve depresyon belirtileri ortaya çıkmaktadır. Magnezyum açısından zengin olan bir diğer yiyecek te bademdir.

Sizlerde bedenlerinizin istemiş olduğu bu vitamin ve mineralleri ona sunarak daha sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz. Hayatınızdan gülümsemenizin eksik olmaması dileği ile. Sağlık ile kalınız.