Evde Kolay Zeytin Yapımı

Evde Kolay Zeytin Yapımı

Zeytin kahvaltılarımızın olmazsa olmazıdır. Zeytin sadece kahvaltı masalarımızda değil  yağı ile  türk mutfağımızda bir çok yemeklerimize misafir olmaktadır. Sağlık Uzmaları da yararlarından bahsetmektedir.

Evde Zeytin Yapmak

zeytin

Evimiz de zeytin yapmanın birçok tarifleri mevcuttur.Tabi yapmak istediğiniz zeytin çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Bütün zeytin çeşitlerinin  tarifleri aynı değildir püf noktalarına dikkat edilmelidir. Zeytin iki çeşittir bunlar yeşil ve siyah.Yeşil zeytin ilk olgunlaşmaya başladığı dönemde iki çeşit zeytin yapabilirsiniz.Halk arasında çekişte ve kırma zeytin diye adlandırılmaktadır.

Kırma zeytin olan ilk başlangıcı olan yani yeşil hali ile yapılmaktadır Diğer yapılan yeşil zeytin çeşidi ise çizik zeytindir. Çizik zeytin dediğimiz  yeşil zeytinden yapılmaktadır.İkinci çeşidi olan siyah zeytinden iki çeşit elde edilmektedir .Başta  gelen salamura ve sele zeytindir.Siyah zeytin olan salamura olgunlaşmış olan zeytindir.Sele zeytini diğer tariflerden ayıran unsur zeytin yağın da bekletilmesidir.

Kırma Zeytin Yapmanın Pratik Yolu

cizik-zeytin

Halk arasında adlandırılmış olan kırma yeşil zeytinden yapılmaktadır.Kırma zeytin yapımını anlatmaya başlamadan önce sizlere kolaylık sağlayacak detay, zeytinlerin kolay kırabilmesi için iki gün  açık alanda bekletin.Zeytinlerin açık alanda dinlenmesini sağlar ve kolaylıkla kırma işlemini  daha rahat gerçekleştirilir.Dinlendirilmiş olan zeytinlerimi temiz bir mermer yada taş üzerinde yine temiz yıkanmış taş yardımı ile kırabilirsiniz. Zeytinleri bir kavanoz yada plastik kap içerisine koyulur.

Zeytinler kapak kısmına kadar yakın bir alana doldurulur. Üzerine çeşme suyu fakat klorsuz olmasına dikkat edilmeli. Suyun miktarı ise zeytini 2 parmak kadar geçmesi yeterli olması yeterlidir. Bu şekilde bir ay bekletilir.Bekleme süreci sona erdiğinde ise zeytin tadını aldık dan daha sonra takipte kalıp 3 veya 4 gün sürebilir,her gün suyu değiştirilir.Bu uzun süreden sonra zeytininiz hazırdır. Sunum da isteğe bağlı limon, zeytin yağı kullanılır.

 Yeşil, Çizik  Zeytin Yapmanın Kolay Yolu

Özenle seçilmiş olan zeytinleri çürük yada dışarıda fazla bekletilmeden zeytin üzerinde kırışıklık, buruşmuş olan zeytinlerden ayıklamanızı tavsiye ederiz. Özenle seçilmiş olan zeytinleri cam kavanozları kullanalım. Cam kavanozun içine yarıya kadar çeşme suyu bırakın. Zeytinleri dikey olarak bıçak yardımı ile üç çizik atılır. Fakat bu çizgiler baştan sona kadar olması gerekir.