Hızlı ve Sağlıklı Yemek Yapmanın Yolları

yemek yapma

Çoğu insan günlük yaşamın şartlarına ayak uydurduğu için sağlıklı beslenme konusunu es geçiyor. Genellikle dışarda yenilen yemekler de belirli bir süre sonra insan sağlığı ile oynayabiliyor. Özellikle fast-food yenilen yemekler tamamen hastalık belirtisi olarak tanımlanıyor. Tüm gününü koşturma içerisinde geçiren ve her dakikası değerli olan kişiler, bu süreç zarfında sağlıklı yemek pişiremediği için sağlıksız beslenmeye de davetiye çıkarıyor. Peki ama bu durum nasıl düzelir ya da sağlıklı yemek yapmak için neler gerekir?

 

Küçük İpuçları Hayatınızı Kolaylaştırsın

Bu yazımızda vereceğimiz küçük ipuçları ile hayatın akışına kapılanlar için biraz da olsa sağlıklı beslenmeye davet edeceğiz. İşte bir yandan hızlı bir yandan da sağlıklı yemek yapmanın belli başlı ipuçları;

  • Eğer zamanınız yok ve hemen bir şeyler yiyip çıkmak istiyorsanız en doğrusu en net bildiğiniz yemek tarifini yapmak yeterlidir. Böylece sürekli tarife bakmak zorunda kalmaz, zamanınızı da hiçe saymazsınız.
  • Sağlıklı beslenmek ve dengeli vitamin ve proteinleri almak adına etli yemek yapmak için belirli bir zaman ayırmak gerekiyor. Yemeğe katmak için bekletilen etlerin ise buzlarının erimesi ve pişirme süresinden kazanmak adına oda sıcaklığına getirilmesi gerekiyor.
  • Sebzeli yemeklerde ise belli başlı kalıplar bulunuyor. Örneğin sebzeler pişerken renkleri değiştikten sonra tuz eklemek yemeğe ayrı bir tat veriyor. Ayrıca tuzu önce eklemek pişme süresini de doğrudan uzatabiliyor.
  • Yine sebzeli yemek yapmadan önce satın alınan sebzelerin hemen tüketilmesi gerekiyor. Çünkü bekletilen sebzeler hem besin değerini yavaş yavaş kaybediyor hem de pişirme süresini kendi uzatabiliyor. Ayrıca bir sonraki yemek pişirme zamanında temizlenerek kullanıma hazırlamak da zamandan tasarruf sağlayabiliyor.
  • Patates ya da sebzeleri kullanırken her zaman küçük küçük parçalara ayırmak kaynatıldığı zaman çabucak pişmesine yardımcı oluyor. Bu da yine doğrudan zamandan tasarruf etmeye yardımcı oluyor.
  • Her ne kadar evde yapılanların yerini tutmasa da zamandan kazanmak için yapılanlardan biri de hazır çorbalardır. Bir de sağlıklı bazı gıdalar mikrodalgada pişirildiği zaman hızlı pişebiliyor.