Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

kalem lekesi

Kalem Lekesi Deriden Nasıl Çıkar?

Ev eşyaları arasında en hassas olanları deri ürünlerdir. Deri eşyaların temizliğine ayrı bir önem verilir. Lekeler temizlenirken dikkatli olunmaz ise deride yırtılma, delinme olabilir. Akışkan maddeler deriye döküldüğünde temizlemek kolaydır, fakat bazı lekeleri temizlemek oldukça zordur. Deri temizliğinde zorlayıcı lekelerden biri de kalem lekesidir. Deriye zarar vermeyecek, yapısını bozmayacak ürünlerle derinin silinmesi gerekir.

Lekelerin İlk Düşmanı Arap Sabunu

Söz konusu kalem lekesi de olsa, zaman geçtikçe deriye daha da işlemektedir. Bu nedenle leke deriye iyice işlemeden temizlemek gerekmektedir. Derideki kalem lekelerini çıkarmada en etkili yöntemlerin başında arap sabunu gelmektedir. Sabun yumuşak yapısı ile deriye zarar vermeden lekeyi çıkarır ve derinin parlaklığını korur. Deri eşyalara bulaşan kalem lekelerini silmenin bir diğer yolu ise limon kolonyasıdır. Limon kolonyasının döküldüğü bezle, leke hafif şekilde ovalanır.

Bunların dışında lekelere karşı aseton ve alkol de etkilidir. Ancak deri eşyaların yapısı hassas olduğunda aseton ve alkol aşınmalara neden olabilir. Eğer aseton ve alkol kullanılırsa hemen ardından, temizlenen bölgenin vazelinle silinmesi gerekir.