Kara Buğdayın Faydaları

Kara Buğdayın Faydaları

Karabuğday ülkemizde çok fazla bilinmemekle beraber birçok faydası bulunmaktadır. Kahverengi ve üçgen şeklinde küçük küçük olan bu bitki birçok hastalığa iyi gelmektedir. Karabuğdayın en çok tüketildiği yerler arasında Rusya, Japonya, Çin gibi yerler gelmektedir.

  • Obezite oranının az olduğu yerler olarak da karşımıza çıkan bu yerlerde daha çok tam tahıllı ürünler kullanılmaktadır. Bu buğdayın içinde un, buğday, makarna gibi ürünlerde olan glüten maddesi bulunmadığından dolayı daha sağlıklıdır.
  • Glüten bazı hastalıklara neden olabilmektedir. Bu da sindirim sistemlerinin bozulmasına yol açar. Bu maddenin içermediği sebzeler ve yemekler yenilmesi önerilir.
  • Karabuğday lif yönünden zengin bir içeriğe sahip olduğundan bağırsakları hızla çalıştırır. Zayıflamak isteyenler ve diyet yapanlar içinde uygundur çünkü tok tutma gibi bir özelliğe sahiptir. Ülkemizde yeni yeni bilinen bu bitkiyi aktarlarda sorabilirsiniz. Tabi ki güvendiğiniz yerlere gidin.
  • Karabuğday protein açısından oldukça zengin olup yağ oranı da bir o kadar azdır.
  • Yağ oranı düşük olduğu için kötü kolesterolü düşürücü ve iyi kolesterolü de arttırıcı özelliği bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca kan değerini düşürücü bir etkisi vardır.
  • Şeker hastalarını önleme ve tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Karaciğerin yağlanmasını önlemek istiyorsak öncelikle sağlıklı ve bol sebze yemeliyiz. Eğer bir yararını göremiyorsak kara buğdayı da denemekte yarar var diye görüyorum zira içinde bulundurduğu kolin bileşiği karaciğeri koruyor ve yağlanmasını engelliyormuş.
  • İçinde bulunan rutin adında bir vitamin mevcuttur.
  • Kanser hücrelerinin ölmesine ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Kalp ve damar dostu olarak bilinir bu madde.
  • Bir başka yararı da dayanma kapasitesini arttırıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Görüldüğü gibi birçok yararı bulunan bu buğday birçok yerde sıkça kullanılmaktadır. Karabuğday ülkemizde de çok kullanılırsa obezite oranlarının düşeceğini ve daha sağlıklı beslenebileceğimizi düşünüyorum. Yeni yeni fark edilen ve bilinen bu bitki ile birçok yemek, salata vs gibi ürünler yapılabilmektedir.

Karabuğdayın birçok yararı olduğu için çok fazla tüketilir. Antioksidan kimyasallar mevcuttur. Ağrı kesici bir etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda tıbbi sektörlerde de karabuğday kullanılmaktadır. Çay, alkol ve içecek olarak da kullanılırken, yaprakları da sebze olarak tüketilmektedir.

Kara Buğday

Karabuğday kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bazı insanlarda alerji yaratabileceğinden dolayı öyle bir durumda doktora gidilmelidir. Ayrıca iyi pişirilmediği durumlarda hazmı zorlaştırabilir. Pişirilmesinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı kişilerde de ışık hassasiyetine neden olabilir. Karabuğday pek bilinmediği için satılan yerlere de dikkat edilmesi gerekir. Kara buğday yerine sahte bir şey verilebilir. Güvendiğiniz markalardan ya da aktarlardan almak gerekir. Yukarıda söylediğimiz sorunlarla karşılaşıldığında da tüketme durdurulmalı ve doktora başvurulmalıdır.