Kişniş Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

kişniş

Kişniş Genel Bilgi

Kişniş bitkisinin diğer isimleri aşotu ve kişnişotudur. Kişniş yapısıyla ve görünüşüyle maydanoza benzer. Zaten kişniş maydanozgiller ailesinden gelmektedir.

Kişnişin anayurdu Akdeniz Havzası’dır ama bu bitki ülkemizde birçok yerde yetişmektedir. Kişniş bitki ya da kültür bitkisi olarak yetişebilmektedir. Bu bitkinin boyu 60 santimetreye kadar uzayabilmektedir ve bir yıllıktır. Kişniş bitkisinin alt taraftan yaprakları maydanoza benzemektedir. Üst taraftaki görünüşü ise alt taraftakinden daha farklıdır.

Kişniş bitkisi hafif tüylüdür. Pek de güzel olmayan bir kokusu bulunmaktadır. Hafif toprakları sevip bol güneşli ortamları sever. Kişniş genel bilgi ve tıbbi etkileri nelerdir diye sorusunu cevaplayacağız.

Kişnişin tohumunda tanen, nişasta, uçucu yağlar ve şekerler bulunur. Uçucu yağlarda coriandrol, borneol, geraniol, pinen, asetik asit ve phelladron maddeleri bulunmaktadır.

Kişniş Tıbbi Etkileri

– Kişniş bitkisinin tohumunun yağı mideyi uyarıp iştahı açmaktadır. – Kişniş hazımsızlığa iyi gelip sindirimi kolaylaştırmaktadır.
– Kişniş bitkisinin tohumundaki yağ bağırsaklardaki ve midedeki gazı söktürmektedir.
– Kişniş bitkisi mide ve karın ağrısına iyi gelmektedir.
– Kişniş bitkisinin sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.
– Kişniş bitkisi çocuklarda diyareyi kesmeye yardımcı olur.

Kişniş Nasıl Kullanılır?

Kişniş bitkisi yaz sonunda toplanır ve gölgelik bir alana konulur. Bu sayede bitki olgunlaşır. Ardından kişnişin dökülen tohumları toplanıp ezilir. Bu şekilde 1 tatlı kaşığında ezilmiş kişniş bir bardak kaynar suyun içine atılıp içilir.