Mayalı Poğaça

pastane poğaçası

Poğaça, Osmanlı Mutfağı dahil olmak üzere eski zamanların tümünde sofralarda yer alan bir lezzettir. Poğaçanın Sultan III. Murat döneminde misafirlere sunulmak üzere özel olarak hazırlatıldığı bilgileri yer almaktadır.

Osmanlı dönemindeki poğaça, bohça olarak anılmaktaydı. Genel olarak hazırlanan tuzlu hamur içerisine, peynirli, patatesli, kıymalı harçlar konulup bohça gibi tamamen kapatılması ile hazırlanmasından dolayı bohça olarak adlandırıldığı bilinmektedir.

İçindeki harca göre poğaça çeşidi isimlendirilmektedir. Peynirli poğaça tarifi, mayalı poğaça tarifi çeşitleri temel olarak benzer mayalı bir hamur ve iç malzemesi ile hazırlanmaktadır. Patates ya da kıymalı harç kullandıysanız, poğaçaya patatesli poğaça ya da kıymalı poğaça isimleri verilmektedir.

Poğaça çeşitleri hamur malzemesinden değişiklik gösterebildiği gibi şekillendirme yöntemine göre de poğaça çeşitleri oluşmaktadır. Mayalı ya da mayasız olarak hazırlanan hamur içine harç konduktan sonra çok farklı yöntemlerle şekillendirilmesi mümkündür.

Görsel olarak dilediğiniz şekli verdikten sonra üzerine yumurta sarısı sürüp fırında pişirme tüm poğaçaların ortak özelliğidir. Sizlere kolayca yapabileceğiniz ve çok güzel sonuçlar elde edebileceğiniz, yumuşacık mayalı poğaça tarifini vereceğiz.

Bir Porsiyon Poğaçanın Kalorisi

Poğaçanın harç malzemesine göre kalorisi de değişiklik göstermektedir. 1 adet beyaz peynirli poğaça yaklaşık olarak 190 kalori iken, 1 adet kaşar peynirli poğaça yaklaşık olarak 240 kalori civarındadır. Poğaça hamurunun yağ oranı da kaloriye etki eden bir faktördür.

Hamurunun ve iç malzemesinin hazırlanış şekli ve kullanılan yağ miktarı önemli olmakla birlikte poğaçanın diyet listesinde yer almaması gereken bir besin olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Harç içerisine de yağ eklenmiş ise sağlık puanı iyice düşecek olan poğaçanın sade olanının bir tanesinin kalorisi yaklaşık olarak 150 kaloridir. Çok nadir tüketilmesini önerdiğimiz poğaça ve çeşitleri, günlük yeme alışkanlıkları içerisinde yer almamasını öneririz.

pastane poğaçası
Mayalı Poğaça Tarifi

Sizlere tarifini vereceğimiz mayalı poğaça harcı olarak maydanoz ve peynir karışımı ile peynirli poğaça hazırlayacağız. Tarifte sizlere verilmiş olan malzemeler ve yöntemle mayalı hamurunuzu hazırladıktan sonra dilediğiniz harcı hazırlayarak poğaçanın içerisine koyabilir, farklı lezzetlerde poğaçalar elde edebilirsiniz.

İçerisine hiçbir harç koymadan yuvarlak şekilde şekillendirip poğaçalarınızı pişirirseniz sade poğaça tarifi elde etmiş olursunuz. Piştikten sonra kaşar, domates gibi malzemeleri içine koyarak minik sandviçler elde edebilirsiniz. Kolay poğaça tarifleri içerisinde yer alan tarifimiz ile mayalı poğaçaların her çeşidini bu hamur ile yapabilirsiniz.