Kahvaltılık Krep Tarifi

krep tarifi

Krep son zamanlarda Türk mutfağında yer edinmiş bir çeşit hamur işidir. Krep ismi ile mutfağımızda yer almadan çok önce akıtma adı ile bilinen bu tarif Osmanlı ve Türk mutfağında yer almaktaydı.

Dünya mutfaklarına açılan mutfağımızdaki yeni lezzetlere krep olarak eklenen bu hamur işini tatlı veya tuzlu olarak tüketmek mümkündür. İnce yufka kalınlığındaki hamurun içerisine tatlı içerikli malzemeler konabilir.

Tatlı meyveler, sıvı beyaz ya da kakaolu çikolata, tatlı krema, krem şanti gibi malzemeler krep içerisine konup rulo yapıldıktan sonra servis edilebilir. Krep içine peynir, zeytin gibi kahvaltılık tuzlu malzemeler konarak rulo yapılması şeklinde de tüketilebilmektedir.

Kahvaltılık kolay krep tarifi yapılışında krep hamurunun ince olması önem arz etmektedir. yapım aşamasında kalınlığın ayarlanması kullanılan kepçe ve tavaya göre ayarlanmalıdır. Zamanla yaparak el alışkanlığı kazandıktan sonra tavaya göre hamurun miktarının ayarlanması konusunda zorluk çekilmeyecek ve istenilen incelikte lezzetli krepler kolayca yapılabilecektir.

Daha kalın ve küçük şekilde dökülen pankek kültürü de özellikle kahvaltılarda mutfağımızda sıklıkla yer almaya başlamış bir batı mutfağı kültürüdür. Krep kat kat aralarına malzeme konularak dilimlenerek servis edilebildiği gibi, malzemelerle rulo yapılarak servis edilmesi de mümkündür.

Krep malzemeleri genellikle standart olmakla birlikte sütsüz krep tarifi de mutfaklarda yerini almış durumdadır. Sütle ya da sütsüz olarak hazırlanan hamurun ince olarak tavaya dökülmesi ve pişirilmesi krep yapılışının temelini oluşturmaktadır.

krep nasıl yapılır

Bir Porsiyon Krep İçin Kalori Miktarı

Krep un, süt, yumurta ve yağ kullanılarak yapılan bir çeşit hamur işi olduğundan sıklıkla tüketilmesi önerilmemektedir. Özellikle arasına konulan malzemeler ile kalori miktarı kolayca yükselebilmektedir.

Bir porsiyon krep kalorisi için, orta büyüklükteki bir adet sade krep baz alınacak olursa yaklaşık olarak 95 kalori civarında olduğu görülecektir. Bunun yanında kreple birlikte tüketilen diğer yiyeceklerin kalorileri de tüketilirken dikkate alınmalıdır.

Krep Yapımı ve Malzemeleri

Kullanılan malzemeye göre kişi sayısı kolayca ayarlanabilmektedir. Sizlere vereceğimiz tarif 2-4 kişiye rahatça yetecek hamur elde etmenizi sağlayacaktır. Krep yapımında hamurun ince dökülmesi ve pişirme aşaması zamanla yerleşecektir. Bu nedenle ilk denemede olmadı diye kesinlikle yapmaktan vazgeçmeyin.

Hazırlanışı on dakika olan krep hamuru pişirildikten sonra tatlı ya da tuzlu tüketilmesi mümkün olan çok yönlü bir yiyecek elde etmiş olacaksınız. Et ya da tavuk soteler, mantarlı karışımlar krep içerisine sarılarak da tüketilebilmekte, kahvaltı dışında ana yemeklerde de krep kullanılabilmektedir.

Krep tarifi ile ilgili bu kadar bilgiyi sizlere aktardıktan sonra artık kullanılacak malzemelere ve nefis krep tarifinin püf noktalarına geçiş yapmak vaktimiz gelmiştir.