Kuru Köfte

köfte

Köfte, günümüzde olduğu kadar geçmiş dönemlerde de beğenilerek tüketilen bir yemek olarak karşımıza çıkmaktadır. 3000 yıllık tarihi olduğu bilinen köfte, ezilmiş et olarak bilinmektedir.

Köftenin ilk ortaya çıktığı yer Orta Asya ve Mezopotamya olarak kabul edilmektedir. Sadece ülkemizde değil, dünya çapında beğenilen bir lezzet olan köftenin diğer dillerde karşılığı yoktur ve oralarda da farklı telaffuzlarla köfte olarak anılmaktadır.

Ezilmiş, baharatlı et olan köftenin ekmek arasında lokantalarda yer alması, İstanbul’da 1970’li yıllarda, soğan, aciko ve pişmiş (közlenmiş) biber ile ekmek arasında servis edilmesiyle menülerde yer almaya başlamıştır.

Avrupa ve Amerikada oldukça yaygın olarak tüketilen hamburger köftesinin çıkış yeri de kuru köfteden gelmektedir. Hamburger köftesi olarak bilinen yemeğin kelime anlamı sandviç ekmeğine uygun köfte olarak bilinmektedir.

Sizlere sunacağımız kuru köfte tarifi yanında köftenin farklı şekillerde pişirilmesi ve farklı isimlerle anılması da mümkündür. Kuru köfte araştırmasında fırında köfte tarifi, kıymalı köfte tarifi gibi farklı lezzetlere ulaşabilirsiniz.

Kuru köfte hazırlandıktan sonra baharatlı soslar ve patates eşliğinde fırında pişirilmesi de mümkündür. Fırın köfte ya da fırında köfte olarak adlandırılan bu yemekte pişirme yöntemi kızartma olmadığından yemek daha hafif olmaktadır.

köfte tarifi

Bir Porsiyon Kuru Köftenin Kalorisi

Yanında yer alacak garnitürlerle birlikte kalori miktarı değişmekle birlikte, bir porsiyon sadece kuru köftenin kalorisi yaklaşık olarak 200 kalori civarındadır. Köfte besin değeri yüksek ve kalorili bir gıda olduğu için tüketilmesi sırasında 3-4 adetten oluşan orta büyüklükteki bir porsiyondan fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Kuru köfte tavada, yağda kızartılarak yapılmakta olup kalori miktarında bir miktar daha artış olacaktır. Aksine ızgarada pişirme yöntemiyle hazırlanmış olan köftelerin yağ oranları azalacak ve kalori miktarlarında düşüş olacaktır.