Metabolizmayı Hızlandıran Yöntemler

Metabolizmayı Hızlandıran Yöntemler

Diyet yaparken metabolizmayı hızlandıran yöntemleri bilmek yağ yakımınız da size çok faydalı olacak bilgilerdir. Vücudumuzun yağ yakma yeteneği metabolizmadır. Bu durum kişiden kişiye göre değişir. Ve kronik hastalıklar bu duruma etki eder.

Bilimsel olarak kanıtlanmış metabolizmayı hızlandıran yöntemleri bilerek hayata geçirmek oldukça faydalı olacaktır. Diyet yapanlardan ziyade sağlığına ve kilosuna dikkat eden herkesin uygulaması gereken yöntemlerdir. İnsan vücudunda 25’li yaşlardan sonra metabolizma oldukça yavaş çalışır. Erkekler ise kadınlara göre daha hızlı yağ yakarlar buda metabolizmalarının daha hızlı çalıştığı anlamına gelir.

Düzenli Uyku

Düzenli uyku ile metabolizmanız oldukça hızlı çalışır. Uyku sırasında bile kalori yaktığımız düşünüldüğünde düzenli ve doğru ı-uyku şekli oldukça önemlidir. Gece en geç 24.00 da uyuyarak sabah 07.00 de uyanmış olmak düzenli uyku modelidir.

Su ve Kahvaltı

Güne bir bardak su ile başlamayı ihmal etmeyin ve kahvaltı yapmadan dışarı çıkmayın. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı ihmal etmek diğer öğünlerde daha fazla yemek demek olacağı için kahvaltı mutlaka yapılmalıdır.

  • Haftada en az 3 gün içinde 45 dk yürüyüşler yapın.
  • Asitli ve hazır meyve suları yerine su tüketin günlük 3 lt su tüketimi metabolizmayı oldukça hızlandıracaktır.
  • Açlık hissedildiğinde ara öğünlerinizi yapın ve asla ihmal etmeyin
  • Metabolizmayı çalıştıran besin grubu proteini asla ihmal etmeyin
  • Proteini öğünlere bölerek gün içinde almaya çalışın
  • Az ama sık beslenmeyi alışkanlık haline getirin
  • Her yemeğinizin yanına 4 kaşık yoğurt ekleyin
  • Taze sebze ve meyveler lif yönünde zengin besinlerdir tüketimi aksatmayın
  • Gün içinde 2 fincan yeşil çay için

Öğün içinde zencefil, acı biber ve sarımsak yemeyi, ihmal etmeyin bu sizin metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır. 1 tam greyfurtun içine bir parmak kadar taze zencefili rendeleyerek tüketin hızlı yağ yakımın da oldukça etkilidir. Greyfurt bazı ilaçlar ile zehir etkisi yarattığından doktorunuza danışmadan tüketmeyeceğiniz meyvelerden biridir.

Diyet yaparken kan şekeri oranını kuru meyve ve taze meyvelerden karşılayarak bu durumu dengeleyebilirsiniz. Olabildiğince yürümeyi alışkanlık haline getirin.

İşe giderken toplu taşıma kullanıyorsanız mutlaka 1 durak önceden inerek yürümeyi alışkanlık haline getirin. Asansör ve yürüyen merdiven yerine normal merdivenleri kullanın. Merdiven inip çıkmak karın ve bacak kaşlarınızı çalıştırır unutmayın.