Papatya Çayı Nelere İyi Gelir ? Nasıl Yapılır ?

papatya çayı

Papatya çayı ülkemizde genel olarak siyah çaydan sonra en sık tüketilen bitki çayıdır. İnsanlar papatya çayını çoğunlukla sinirleri yatıştırmak ve uyku düzensizliğine yardımcı olması için tüketmektedir. Buna ek olarak papatya çayı mide ağrıları, sindirim problemleri, boğaz ağrısı ve ağız içi yaralarına karşıda çözüm olarak içilmektedir.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi papatya çayını sinirlerini yatıştırmak ve daha sakin bir hale gelmek için içmektedir.

Papatya çayı uykuya geçiş süresini kolaylaştırdığından dolayı uykusuzluk ya da uyku ile ilgili problem yaşayan kişiler içinde faydalı olan bir çaydır.

Aşırı stres ya da uyku düzensizlikleri için günde 3-4 fincan papatya çayı içmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Ancak eğer hamileyseniz bu dönenlerde nasıl etkileri olacağı tam bilinmediği için hamilelik döneminde tüketiminden kaçınmanızda yarar vardır.

Yine papatya çayını düzenli olarak içtiğinizde migren şikayetlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Eğer migren başlangıç aşamasındaysa papatya çayının migreni tedavi edici özelliği de bulunmaktadır.

Papatya çayının kan şekerini düzenleyici etkisi olduğundan dolayı şeker hastalığına karşı da doktor gözetiminde tüketilebilir.

Papatya çayı içerisinde bulundurduğu yararlı bileşikler sayesinde anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir. Bu sayede zayıf bağışıklık sistemi sonucunda oluşan soğuk algınlığı, öksürük, grip ve boğaz ağrısı gibi hastalıkları giderici özelliğe sahiptir.

Ayrıca papatya çayının ülser nedeniyle oluşabilecek ağrıların hafiflemesi için de tüketildiği bilinmektedir. Mide taşı düşüren kişiler de midelerinde tekrar taş oluşumunu önlemek için papatya çayı içebilirler.